Kompenzace za stres? Nehorázné platy pěti amerických CEO

Proč vlastně manažeři a ředitelé obchodních společností, v anglosaském prostředí známí pod zkratkou CEO, vydělávají nesčetněkrát více než obyčejní smrtelníci? Jedním z vysvětleních je, že tyto nehorázné sumy, které jim každý měsíc přistávají na bankovních účtech, jsou kompenzací za velký stres, jež musí každodenně podstupovat. Kteří CEO se v práci stresují nejvíc? To prozradil server GOBankingRates.

  1. Jeff Immelt, General Electric Company

Americká společnost General Electric, která podniká zejména v oblasti dopravních technologií, ale také například ve financích či médiích, dosáhla v roce 2015 jednoho z nejlepších výsledků ve své historii – a to prý velkou zásluhou jejího skvělého CEO.

Ostatně není divu, že se Jeff Immelt snaží, když si ve své funkci za tento rok přišel na celých 33 milionů dolarů (v tom je zahrnut plat a další odměny a bonusy). A k tomu pak na celou řadu dalších výhod; například osobní využívání firemního tryskáče či příspěvek na životní pojištění, který v roce 2015 činil přes 375 tisíc dolarů.

  1. Marissa Mayer, Yahoo!

Cesta žen do vrchních pater velkého byznysu je trnitá, a tak ty které se tam přece jen dostanou, si musí umět pořádně dupnout. Své o tom ví i Marissa Mayer, někdejší výkonná ředitelka Yahoo! a toho času mezi ženami nejlépe placená CEO na světě. V roce 2015 si na svém místě přišla na 36 milionů dolarů, ať už přímo na svém platu, odměnách či v podobě čerpání služeb.

Tyto zlaté časy jsou však nenávratně pryč. Společnosti Yahoo! se v posledních letech příliš nedařilo, což zpečetil odkup firmy americkým operátorem Verizon na za začátku tohoto roku. Marissa Mayer rezignovala a z Yahoo! se stala Altaba.

  1. Sandeep Mathrani, Properties General Growth

Ještě v roce 2014 si CEO realitní společnosti, která vlastní téměř čtvrtinu obchodních center v USA, přišel na skromných 4,9 milionů dolarů, v roce 2015 už to bylo 39,2 milionů. Prudký nárůst byl způsoben odměnou ve formě akcií v hodnotě 25 milionů dolarů, jež byla bonusem k pracovní smlouvě, kterou Sandeep Mathrani u Properties General Growth podepsal na dalších 5 let.

  1. Robert Iger, Walt Disney Company

Walt Disney je jednou z nejcennějších značek na světě; Forbes její hodnotu odhadnul na téměř 170 miliard dolarů. A za to, že jí drží v takto skvělé kondici, dostává její generální ředitel také řádně zaplaceno. V roce 2015 si Robert Iger na svém platu a akciových či dalších odměnách přišel na 44,9 milionů dolarů.

  1. Leslie Moonves, CBS Corporation

Leslie Moonvers je pro americký mediální konglomerát CBS naprosto nepostradatelnou osobou; v současnosti je její prezident, generální ředitel a předseda představenstva v jedné osobě, který má na povel takřka všechny důležité operace ve společnosti. A za to si také přijde na pořádný balík; v roce 2015 činil jeho plat spolu se všemi bonusy a odměnami v součtu 56 milionů dolarů.

Newsletter