Komu je všechno jedno? Žebříček nejvíc ignorantských zemí roku 2017

„Ke štěstí potřebujete nezabývat se příliš těmi druhými,“ napsal ve svém Pádu filozof francouzského existencialismu Albert Camus. Tím, které státy se touto zásadou řídí nejvěrněji, se každoročně zabývá zpráva The Perils of Perception společnosti Ipsos Mori. Obyvatelé kterých zemí jsou tak největšími „ignoranty“ za rok 2017?

The Peril of Perception se zabývá tím, jaké povědomí mají lidé o důležitých tématech světové ekonomiky a společnosti. Respondenti jsou dotazováni na takové záležitosti, jako je rozsah vražd a míra sebevražd v jejich zemi, kolik lidí zemře v důsledku terorismu, jak velký problém je těhotenství dospívajících či kolik lidí je zhruba zavřených ve vězení.

Dále se objevovala témata kolem zdraví, jako je očkování, různé choroby či konzumace cukru a alkoholu, ale i kolem využívání smartphonů a sociálních sítí. Studie za rok 2017 se pak zúčastnilo přes 29 tisíc lidí ze 38 zemí. Podle autorů výsledky ukázaly především to, že lidé toho obecně o veřejných záležitostech vědí docela málo.

Nejhezčí grafy na ˚ světě podle Billa Gatese

Z agregovaných údajů však vyplývá, že největší povědomí o tom, co se děje doma i v zahraničí, mají skandinávské národy. Na posledním místě žebříčku, což ovšem v tomto případě znamená nejlepší umístění, skončilo Švédsko, těsně před ním pak Norsko a Dánsko. Naopak smutnými „vítězi“ jsou Filipíny, Brazílie a Jižní Afrika. Spojené státy se umístily na 23. místě. Zajímavý je příklad Nizozemska, které oproti roku 2016 sklouzlo o 19 míst.

Výsledky studie za minulý rok ve svém článku graficky prezentuje server Indy100.com. 

Kompletní žebříček zemí seřazených od těch nejvíce ignorantských si můžete prohlédnout také ve shrnutí The Perils of Perception 2017 vydaném samotnou společností Ipsos Mori, kde najdete také spoustu dalších komentářů k výsledkům. Dozvíte se zde například to, že ačkoliv lidé se obvykle domnívají, že globální svět je na tom mnohem hůře, než ve skutečnosti je, u svých zemí či dokonce u sebe samých je to spíše naopak.

Všechno je špatně! Opravdu? Tohle změní váš pohled na svět

Newsletter