Končí vedení elitního útvaru ÚOOZ včetně Roberta Šlachty

Členové vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu včetně šéfa Šlachty požádali kvůli reorganizaci policie o odchod do civilu, píšou Lidovky.cz. Šéfové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a protikorupčního útvaru Jaroslav Vild dnes odpoledne jednali o reorganizaci s vedením policie. Oba muži vedou elitní policejní útvary, které by od 1. července měly nově spadat pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu a mít jednotné vedení. Výsledky schůzky nejsou známé. Zatímco na začátek jednání oba ředitelé prošli před novináři hlavním vchodem, po jednání budovu policejního prezidia opustili auty z podzemních garáží.

Jako první k budově, kde sídlí vedení tuzemské policie, krátce před 14:00 přijel Šlachta. Novinářům řekl, že ho nadřízení pozvali na schůzku. „Očekávám, že dostanu informace,“ řekl Šlachta. Více neřekl. Krátce po něm do budovy vstoupil i šéf protikorupční policie Vild.

Schůzka trvala přes hodinu. Šlachta, Vild ani vedení policie se však po skončení jednání k obsahu a výsledkům nevyjádřili.

V souvislosti s reorganizací policie se hovoří hlavně o Šlachtovi. Podle některých spekulací centrála vzniká kvůli tomu, aby byl vyšachován ze hry. Policejní prezident Tomáš Tuhý to ale odmítl a řekl, že nikdo o svou pozici nepřichází. O svém dalším osudu u policie chce Šlachta uvažovat až po schůzce s nadřízenými.

Šéf ÚOOZ také v médiích řekl, že o reorganizaci nemá téměř žádné informace. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jsou za změny odpovědní jeho nadřízení, proto informace o plánech nemusel vědět dřív.

Změny v policii jsou dle Sobotky v kompetenci jejího prezidenta
Změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jde podle něj o vysoce odbornou záležitost a politici nemají do technických a organizačních otázek fungování policie vstupovat. Policie musí být naopak nezávislá a vyšetřovat závažné kauzy.

Premiér svolává na příští středu před jednáním vlády dohodovací schůzku, na které trvalo hnutí ANO kvůli plánu sloučit Útvar proti organizovanému zločinu a protikorupční policii. Podle Sobotky však na jednání již těžko mohou padnout argumenty, které koalice ještě neprobrala. Požadavku ANO nerozumí, není podle něj dobře, aby se policie politizovala.

Na základě požadavku ANO už se sešli ve středu předsedové koaličních stran, ministr vnitra, spravedlnosti a policejní prezident, řekl Sobotka. „Okamžitě jsme v té věci jednali. Nerozumím tomu dalšímu požadavku hnutí ANO, těžko se mohou objevit další argumenty,“ uvedl.

Koaliční dohodovací řízení však na základě požadavku hnutí svolá, dnes odejdou z Úřadu vlády pozvánky, upřesnil premiér. „Pokud hnutí ANO požádalo o speciální řízení podle koaliční smlouvy, tak ta schůzka se uskuteční,“ uvedl Sobotka. Podle svých slov však nechápe, proč ANO s těmito požadavky přichází zrovna nyní.

Změny v policii mohou dle Babiše ovlivnit nezávislost vyšetřování
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by neměl bagatelizovat chystané změny v policii jako personálně organizační, uvedl pro ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). Odmítl také, že by se zvažované změny kvůli výhradám hnutí ANO politizovaly, protože proti se jako první postavili státní zástupci. Ohrožena je podle něj nezávislost vyšetřování.

„Doufám, že premiér ani ministr vnitra neberou na lehkou váhu kritiku státních zástupců, kteří se proti plánům policie ostře postavili. O politizaci přece vůbec nejde a pan Chovanec to dobře ví. Jsou to státní zástupci, kteří jako první bili na poplach,“ napsal Babiš ČTK.

Babiš přípravám Národní centrály boje proti organizovanému zločinu vyčetl, že neprobíhaly veřejně. „Tajně se tady připravily změny, které můžou výrazně ohrozit nezávislost vyšetřování velkých korupčních případů,“ uvedl Babiš.

Bělobrádek: Podezření má vyvrátit policejní prezident a Chovanec
Případné podezření, že reorganizace policie ovlivní živé kauzy, by měli vyvrátit policejní prezident a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). ČTK to řekl předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. Není však na místě vést kvůli plánům vedení policie koaliční dohadovací řízení. Podle Bělobrádka by se mělo uskutečnit standardní jednání koaliční rady, například za účasti nejvyššího státního zástupce.
„Já jsem na straně zákona. Policie je nezávislá a policejní prezident nemá dělat věci podle vůle politiků,“ řekl Bělobrádek. Případné sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie je ale podle něj tak citlivé, že je třeba vyvrátit podezření z ohrožení vyšetřování živých kauz a paralýzy protikorupčního útvaru. „To je asi teď na ministru vnitra, popřípadě policejním prezidentovi,“ uvedl.
O případných dopadech sloučení útvarů odmítl spekulovat. „To já nechám na novinářích,“ řekl. Odhadovat nechtěl ani to, zda by se kvůli sporu mohla koalice rozpadnout. „To je spekulace, to nechám na vývoji budoucnosti,“ uvedl.

Newsletter