Konec bankovního tajemství? Vlády podepsaly dohodu

Více než 80 zemí podepsalo včera v Berlíně dohodu, která má podpořit snahu o zamezení daňových úniků a podvodů. Hlavním bodem je zrušení bankovního tajemství.

„Bankovní tajemství je ve své původní formě zastaralé,“ pronesl německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který byl hlavním organizátorem berlínské konference.

Mezi signatáři je kromě zemí EU i dřívější obhájce bankovního tajemství Lichtenštejnsko. Z daňových rájů pak například Kajmanské ostrovy.

Výměna informací o finančních účtech mezi 51 signatáři začne v září 2017. Cílem má být úplná informovanost států o majetku, který její občané drží v zahraničí.

Přibližně 30 dalších zemí včetně Rakouska, Švýcarska, Baham a Spojených arabských emirátů přislíbilo podepsání dohody v roce 2018.

Švýcarsko, tradičně si zakládající na „svátosti“ bankovního tajemství, se uvolilo ke sdílení informací o finančních účtech pouze zemím, které jsou důležité pro švýcarský průmysl. To znamená, že majetek občanů z chudších zemí nebude pod stálým dohledem jejich státu.

Česká republika

Konference se zúčastnil i český ministr financí Andrej Babiš, který dohodu za Českou republiku podepsal. „Daňová kriminalita je mezinárodní problém, a proto jej musíme řešit ve spolupráci s ostatními státy,“ uvedl Babiš. „Podepsaná dohoda představuje významný pokrok v našem společném boji proti daňovým únikům a bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty,“ dodal.

Newsletter