„Konec hry“. Bankrot Řecka přijde v červnu

(Rozšířeno 14:54) Řecký bankrot je blízko. Tamní banky drží při životě nouzové půjčky. Evropská centrální banka může donekonečna zvyšovat dodávky nouzové likvidity a řecký finanční sektor resuscitovat, tomu ale docházejí aktiva, vůči kterým si vůbec peníze půjčit může. Narazí v červnu, myslí si už i sám Mezinárodní měnový fond. Nervozita roste, řecké akcie oslabují a výnosy na dluhopisech rostou. V Evropě oslabují akcie bank, což vidíme i na pražské burze a skupině Erste

Depozita a volná likvidita zvolna ale jistě opouštějí řecký finanční systém. Jedním kanálem jsou výběry střadateli, druhým ručení formou kolaterálu, tedy vhodnými cennými papíry a jinými aktivy, za půjčky řeckému bankovnímu systému centrální bankou. „Jejich vyčerpání je blízko,“ varují v čerstvé zprávě stratégové JPMorgan Chase, Malcolm Barr a David Macckie dle Bloomberg. Už i Mezinárodní měnový fond ve své korespondenci poslal varování, že další splátka řeckého dluhu je v ohrožení, poté, co se nikam nehýbou jednání o řeckých reformách. „Řecko nebude schopno uhradit 5. června splátku dluhu, pokud nedosáhne dohody (na půjčce) se svými partnery,“ stojí v memu Mezinárodního měnového fondu ze 14. května.

Řecké akcie dnes odepisují kolem 2 procent a nervozita se přenesla také na klíčové evropské banky. Societe Generale odepisuje 3 procenta, skupina Erste kolem 2,5 procenta a jsou to právě její akcie, které dnes stahují také celou pražskou burzu. Výnos na 10letém řeckém dluhu roste o 0,7 % do blízkosti 11,5 procenta, na dvouletém dluhu dokonce o 3,5 % procenta poblíž 24,5 procenta. Napětí zvedá výnosy také na dluhopisech jižního křídla eurozóny: Itálie, Španělska či Portugalska (odečteno k 14:50).

„Jsme na konci hry. Situace není udržitelná,“ řekl dokonce i Yves Mersch z vedení Evropské centrální banky. Řecký premiér Alexis Tsipras dle zdrojů Bloomberg bude tlačit na evropské lídry ohledně uvolnění další pomoci na Summitu Východního partnerství v Rize, který proběhne 21. a 22. května. 

Kupecké počty jsou neúprosné: Řecké banky potřebují v rámci nouzové likvidity v rámci programu ELA zhruba 80 miliard eur. Kolaterál – tedy to, co lze proti půjčkám jako jejich zajištění nabídnout – dosahuje aktuálně kolem 95 miliard eur. Evropská centrální banka objem nouzové likvidity navyšuje zhruba tempem dvě miliardy eur týdně. V souhrnu: řeckým bankám zbývají do nárazu týdny, přijde někdy na konci června.

Jak krachu zabránit? Jedna možnost: uvolněním tranše sjednané půjčky evropskými věřiteli. Pomoci může (opět) Evropská centrální banka. Řecké banky také horečně jednají se svou centrální bankou o možném užití dalších jejich aktiv jako vhodný kolaterál, uvažuje se i o zárukách vlády. To se ale těžko bude líbit ECB. Ta již dříve zarazila další růst expozice řeckých bank vůči státu a jeho dluhopisům.

Zdroje z ECB pro Bloomberg ale promluvili také o opačném tlaku. Centrální banka si už jednou vyžádala od evropských bank odpis řeckého dluhu v jejich bilancích, o polovinu. Může si vyžádat víc a to zejména v případě, že by došlo na neuhrazení části půjčky MMF, splatné v červnu nebo finální nedohodu s věřiteli o uvolnění další části finanční pomoci. „Limit pro nouzovou pomoc ECB by klesl k 88 miliardám eur,“ cituje svůj zdroj Bloomberg. Evropská centrální banka se sejde 3. června, dva dny předtím, než má Řecko zaplatit další peníze MMF.

Newsletter