Konec prezidenta Trumpa? Na Wall Street čekejte euforii

Známý prorok akciových trhů Jeremy Siegel se proslavil zejména předpovědí o tom, že index Dow Jones dosáhne hranice 20 tisíc bodů, což se nakonec vyplnilo. Včera při rozhovoru pro CNBC prohlásil, že pokud by byl současný prezident USA Donald Trump odvolán, ten samý index by skokově posílil o 1000 bodů.

Život bez Donalda Trumpa je na Wall Street čím dál častěji diskutovaným tématem. Jeho důvěra jako lídra demokratického světa utrpěla za několik posledních týdnů významné šrámy. Dosavadním vrcholem tohoto příběhu byl včerejšek. Většina amerických indexů totiž zažila nejhorší den roku, S&P 500 dokonce nejhorší den od 9.září 2016.

„Pokud by Donald Trump zítra rezignoval, index Dow Jones by posílil o 1000 bodů,“ uvedl profesor Pensylvásnké univerzity Jeremy Siegel. Ten je známý svými odvážnými výroky, přičemž v případě mnohých z nich se trefil přímo do černého.

Konec Trumpovy rally. Padají světové akcie i dolar

I přes Trumpovu nepřítomnost by byla minimálně další dva roky, tedy do dalších voleb v Kongresu, ve Washingtonu dominantní republikánská strana, která je pro růst finančních trhů příznivějším znamením. Trumpovy slibované reformy by pak mohly být prosazeny jiným republikánským lídrem, například současným viceprezidentem Michaelem Pencem.

„Musíme si uvědomit, že Trumpova rally nebyla založena na jeho agendě, ale na agendě republikánské. Řekl bych, že 90 procent investorů a ředitelů firem by preferovalo v Oválné pracovně Mikea Pence,“ uvedl Siegel. „Pokud by současný prezident odstoupil, nebo by čelil impeachmentu, nic z toho by nevykolejilo republikánské plány, na kterých byla tato rally založena,“ dodal.

Čekáte zbytečně. Trumpovy daně letos firmám nepomohou

S profesorem Pensylvánské univerzity v tomto ohledu souhlasili i další televizí CNBC dotázaní experti jako například ředitel Ritholtz Wealth Management Josh Brown nebo specialista na hedgeové fondy Ron Insana. Otázkou tak zůstává, co se v příštích dnech ve Washingtonu dle odehraje.

Newsletter