Konec snění o nové akcii na pražské burze?

Plán zněl vcelku jasně: nalákat investory na svěží vánek z východu, slovenského operátora Slovak Telekom, jehož 49% podíl se slovenská vláda rozhodla prodat formou IPO – tedy primárním úpisem akcií na burzu. Slovenská vláda se k prodeji rozhodla i vzhledem k tomu, že jí majoritní vlastník společnosti, Deutsche Telekom, nedovolil přístup k výplatě nerozděleného zisku formou dividend, který v případě Slovak Telekom dosahuje téměř 188 mil. eur. Akcie se měly začít obchodovat na bratislavské, londýnské a pražské burze 12. května, nabídky na akcie měli investoři podávat do včerejšího dne, tedy 6. května. Stanovené rozmezí upisovací ceny 17,7 – 23,6 eur na akcii se již na první pohled jevilo jako celkem ambiciózní a relativní ocenění v rámci regionu nahrávalo ceně spíše u dolní hranice tohoto rozmezí:

Společnost Tržní kapitalizace P/E EV/EBITDA
O2 CZECH REPUBLIC AS 67.96 mld. 14,8 4,5
ORANGE POLSKA SA 93.98 mld. 44,7 4,9
MOBILE TELESYSTEMS OJSC 251.10 mld. 8,3 4,3
TURKCELL ILETISIM HIZMET AS 241.34 mld. 10,8 4,8
ROSTELECOM 105.17 mld. 8,6 3,9
TURK TELEKOMUNIKASYON AS 230.71 mld. 11 5,8
MAGYAR TELEKOM TELECOMMUNICA 38.82 mld. 15,9 5,2
HRVATSKI TELEKOM DD 48.87 mld. 11,7 4,8
BH TELECOM DD 17.88 mld. N.A. N.A.
Průměr sektoru 121.76 mld. 15,725 4,775
Cena SLOVAK TELEKOM za akcii (EUR) 7,9 18,2

(pozn. k tabulce: v rámci ocenění telekomunikačního sektoru je relevantnější používat násobek EV/EBITDA – tedy poměr hodnoty společnosti k jejímu provoznímu zisku EBITDA, jelikož lépe odráží provozní ziskovost společnosti i její cash flow.). 

Při daném rozmezí se za 49% podíl hrálo o 750 mil eur až 1 miliardu (20,5 – 27,4 mld. Kč). Po včerejším uzavření knih však údajně vyplynulo, že ceny nabídek investorů se pohybovaly u dolní hranice rozmezí, agentura Reuters přinesla informaci o rozmezí 17,7 – 19,50 eur za akcii. Dnes se informace ještě upřesnila – investoři ocenili prodávaný podíl na zhruba 750 mil. eur, což je nejnižší částka, kterou stanoveným rozmezím mohla slovenská vláda získat.

Máme na víc

Slovenská vláda je tak podle slov ministra financí Kažimíra zklamaná a myslí si, že má podíl vyšší hodnotu. Do toho se objevil investor, který je ochoten nabídnout slovenské vládě daleko víc. Tím je podle posledních informací v podstatě ne zcela překvapivě Deutsche Telekom, který v Slovak Telekom vlastní již 51 %. Nabídku bude slovenská vláda projednávat v nejbližších hodinách a od plánu umístit Slovak Telekom na burzu tímto ustupuje.

Slovensko nedá telekom na burzu, má lepší nabídku

Pražská burza se tak může přestat těšit na nový titul, který podle některých vyjádření z médií měl být pro burzu „svěžím vánkem“. Mimochodem – stejně tak byl před třemi lety označen titul Tatry Mountain Resorts, ze kterého je nyní z hlediska obchodování v podstatě mrtvý titul.

Kdo nahradí O2 v indexu PX, když ne Slovak Telekom?

Slovak Telekom měl přijít v době, kdy se rozděluje domácí telekomunikační společnost O2 Č.R. na dvě a její budoucnost na pražské burze i další strategie PPF je značně nejistá. Pražská burza dokonce plánovala zařadit titul do indexu PX (aktualizace indexu nastane 22. června), s váhou 6 – 9 %, tj zhruba se srovnatelnou váhou jako právě O2. Takto bude po rozdělení O2 C.R. k 1. červnu muset pravděpodobně navýšit váhu stávajících menších emisí na burze.

Zůstaňme ve střehu a sněme dál

Nedá se nic dělat, lepší nabídka je lepší nabídka. Čeští investoři si tak budou muset najít jinou náplast za O2, ačkoli po několika ne tak dávných spáleních se (připomeňme český Apple KIT Digital, těžaře NWR, jehož akcie nyní stojí ještě méně než rohlík, nebo právě propad ceny akcií O2 pod tíhou nejistoty z výplaty dividendy a následného rozdělení a plánovaného stažení části společnosti z burzy) je otázka, zda v českých investorech ještě třímá snaha vůbec nějakou náplast hledat. Uvidíme, za nás z Roklenu burze i českým investorům samozřejmě přejeme jiné, nové a zajímavější tituly, než byl Slovak Telekom. Doporučuji snít například o dobře vypečeném IPO Vodňanského kuřete.

Newsletter