Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Konec velké éry Pimco. El-Erian, teď Bill Gross

(Aktualizováno 17:54) O 40 procent nad 15 dolarů vylétly v americkém obchodování akcie finanční skupiny Janus Capital Group. Druhou stranou mince jsou škatulata, která se v největší dluhopisovém fondu světa Pimco roztočila na nejvyšší obrátky. Nedávno fond opustila jedna ze dvou jeho ikon – El.Erian, dnes konec spolupráce oznámil Bill Gross. Názory jeho a majitele fondu Allianz na to, kudy strategii fondu směrovat dál, se rozcházejí. Janus Capital je jeho novým působištěm a to již od 29. září.

Vedly se dlouhé spekulace o názorovém jiskření mezi El-Erianem a Grossem, kde přitom prvně jmenovaný 56letý manažer měl být přirozeným a oficiálním nástupcem 70letého druhého. Poté, co nedávno El-Erian oznámil svůj odchod z čela Pimco a tedy fakt, že novým lídrem fondu nebude, loučí se i druhá ikona fondu.

Ať jsou věci jak jsou, El-Erian odchod oficiálně vysvětlil pohnutím, které v něm vyvolal předložený seznam 22 klíčových událostí života jeho malé dcery. Těch, které kvůli své práci nestihl. Rozhodl se, že to chce napravit. Gross vstupuje do Janus, se kterou jej pojí respekt a přátelství s šéfem společnosti a chuť vrátit se ke každodennímu managementu portfolií klientů. Allianz, snad i trochu zbytečně, v oficiálním prohlášení hovoří o nepřekonatelné rozdílnosti názorů na budoucí směřování Pimco.

„Do budoucnosti hledím s chutí vrátit se ryze k trhům s pevným výnosem a investování, oprostit se od mnoha komplexností, které se pojí s řízením velké a složité organizace,“ uvedl Gross. „Janus volím jako své další působiště, protože mne s ní pojí dlouhodobé vztahy a respekt k jeho šéfovi Dickovi Weilovi. Převážnou většinu dne budu moci opět věnovat správě aktiv klientů,“ uvedl v prohlášení Bill Gross. V Janus se ujme vedení dluhopisového fondu Janus Global Unconstrained Bond Fund a bude silnou součástí týmu pro globální alokaci aktiv.

„Jsme Billovi vděčni za přínos k budování firmy a hodnoty pro klienty Pimco, v průběhu letošního roku se ale stávalo stále zřejmější, že vedení firmy a Bill má odlišný pohled na budoucnost Pimco,“ uvedl do vlastního prohlášení Douglas Hodge, který působí v roli nového CEO firmy.

Gross odchází z Pimco v době, kdy Total Return fund čelí rekrodním nárokům klientů na splacení jejich investic. Realizované výnosy fondu zaostávají již dlouhodobě za konkurencí a odliv prostředků trvá 16 měsíců v řadě. O Pimco se přitom zajímá americká komise pro cenné papíry SEC kvůli podezření, že fond nadhodnocoval svou výkonnost, tedy výnosy.

Weil a Gross se znají právě z Pimco, kde Weil působil v letech 1996 až 2010, postupně až na pozici provozního šéfa.

Janus sídlí v Denveru a dle reportingu z poloviny roku spravovala aktiva v objemu 178 miliard dolarů.

El-Erian si nyní dle jeho nejčerstvějších slov pro média užívá volný čas a péči o dceru a jak sám říká, uvědomuje si, že takový luxus si nemůže dovolit každý. Investuje do vztahu mezi otcem a dcerou. Hodnocení svých vztahů s Billem Grossem se opakovaně vyhýbá. Dle posledních informací od zdrojů Blooomberg Pimco povede stávající finanční ředitel Daniel Ivascyn. Akcie Allianz dnes odepsaly 6 %.

Newsletter