Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Konec záchrany Řeků. Na stole budoucnost eurozóny

Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po dnešní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dnes ministři dál jednat, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí, že stabilita eurozóny zůstane na vysoké úrovni, uvedl Dijsselbloem.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

Řecký premiér Alexis Tsipras dnes podle agentur telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelouvou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Podle řeckých zdrojů jim řekl, že Řekové přežijí, bez ohledu na rozhodnutí ministrů financí eurozóny o prodloužení záchranného programu. Navrhované referendum o pomoci se pak prý uskuteční bez ohledu na rozhodnutí euroskupiny.

Francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že Řecko zůstane v eurozóně navzdory kolapsu jednání. Paříž je podle něj také stále připravena obnovit jednání. „To není odchod Řecka z eurozóny,“ řekl Sapin novinářům po jednání euroskupiny. Všech 18 dalších členů eurozóny podle něj jasně řeklo, že Řecko bylo a mělo by zůstat v eurozóně bez ohledu na současné potíže.

„Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech,“ uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Dijsselbloem dnes poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Atény splátka 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. O kroku má dnes večer hlasovat řecký parlament. Řecko nyní žádalo o krátké prodloužení programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat.

Řekové vyhlásili referendum. Chtějí slyšet NE věřitelům

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. „Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni,“ poznamenal šéf euroskupiny. Věřitelské instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Atény odmítly nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr. Rozhodnutí řecké vlády ji nehotovou předložit k hlasování v referendu, a to ještě s výrazně negativním doporučením, považuje Dijsselbloem za neférové.

Tsiprasova vláda se k návrhům trojice institucí staví negativně, připomněl Dijsselbloem. Proto pochybuje, že i poté, co by se Řekové v referendu případně vyslovili pro podpis dohody, bude vláda v Aténách odhodlána dohodu s institucemi skutečně uvést v život.

„Pokud vláda o balíčku mluvila takto negativně, je jen málo věrohodné, že i po ‚ano‘ jej prosadí v potřebné podobě,“ myslí si šéf euroskupiny. Pouze ECB ale může rozhodnout, zda bude dál Řecku poskytovat nouzové finanční půjčky. Už několik dní v zemi lidé hromadně vybírají peníze z bankomatů.

Řecký parlament, který nyní referendum projedná, by měl podle Dijsselbloema jasně pochopit, jaké možnosti jsou na stole a musí správně zhodnotit, zda byl správně informován o okolnostech. „Také z hlediska rizik, která v příštích týdnech čekají. V tom nemůžeme pomoci. O rizicích mluvím s lítostí, ale budou,“ zdůraznil Dijsselbloem. Nemůže prý odpovědět na otázku, o čem budou Řekové 5. července hlasovat, když nynější program skončí už 30. června.

Řecký ministr Varufakis odmítl, že by chystané referendum bylo „o euru“. Připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. „Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?“, vysvětloval na vlastní tiskové konferenci.

Řekové jsou prý připraveni dál jednat. V případě, že by s novou verzi podmínek Tsiprasova vláda souhlasila, doporučila by občanům v referendu hlasovat pro uzavření takové dohody.

Žádný záchranný program ale podle Dijsselbloema nemůže být snadný. „Pokud řecká vláda není připravena tuto pravdu akceptovat a sdělit voličům, tak může mít problém s důvěryhodností,“ poznamenal.

„Je to smutný den pro Evropu,“ řekl novinářům řecký ministr Varufakis při odjezdu z jednání.

Newsletter