Konflikt Rusko-Ukrajina prudce sráží zakázky německých firem

Negativní překvapení dnes na trhy vyslala největší evropská ekonomika v podobě propadu průmyslových objednávek. Ty v červnu klesly nejrychlejším tempem za téměř tři roky. Důvodem je geopolitický vývoj a s ním spojená rizika, vedoucí k větší opatrnosti firem při uzavírání kontraktů, uvedlo spolkové ministerstvo hospodářství.

Objem zakázek průmyslových firem meziměsíčně propadl o 3,2 %, ačkoli byl očekáván růst o 0,9 %. V květnu dle revidovaných dat klesl o 1,6 %. Červnový pokles je největší od září 2011 a horší než nejpesimističtější odhad expertů, který počítal s poklesem zakázek o půl procenta. Zakázky z eurozóny se snížily o 10,4 %, z domácí ekonomiky klesly o 1,9 %.

Meziročně objednávky klesly dokonce o 4,3 %, po růstu 7,7 % zaznamenaném v květnu a přes očekávání analytiků pro červen na úrovni 1,1% růstu.

Ukrajina dle Ifo zastavila růst německé ekonomiky, brzdí rakouskou

Německý průmysl žádá tvrdší postoj vůči Rusku

EU se minulý týden dohodla na dosud nejrozsáhlejších sankcích, které dosud uvalila na Rusko z důvodu postupu v ukrajinské krizi a ruské podpory povstalcům na východní Ukrajině. Média i experti již varují, že sankce doléhají již i na největší evropskou ekonomiku, na níž je závislá i řada českých firem.

Prezident německého ekonomického institutu Ifo o víkendu upozornil, že růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí vlivem ukrajinské krize pravděpodobně zastavil. Podobě centrální banka zmínila podíl geopolitického napětí na pravděpodobné stagnaci domácí ekonomiky ve druhém kvartálu.

Newsletter