Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Konflikt USA a Ruska o Sýrii žene ceny ropy do výšin

Ceny ropy vystoupaly na maximum za pět týdnů po vyhrocující se rétorice mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně leteckých úderů v Sýrii. Americká strana označuje ruskou strategii v Sýrii za tragickou a vojenské zdroje uvedly, že nejméně čtyři ruské rakety s cíli v Sýrii dopadly na území Íránu. Ceny ropy na těchto zprávách míří vzhůru přes statistiku o růstu jejích zásob v USA.

Cena severomořské ropy Brent si kolem 19:00 SELČ připisovala přes tři procenta a pohybovala se těsně pod 53 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila také o více než tři procenta a dostala se nad 49 dolarů za barel.

Severomořská ropa Brent roste o necelá tři procenta nad 53,50 dolaru za barel, když se v průběhu dne vyšplhala až na 53,85 USD/barel. Od počátku týdne je Brent výše o řádově 10 procent a je tak blízko nejprudšího týdenního růstu od roku 2009. Americká lehká ropa WTI posiluje o více jak 3 procenta do blízkosti 50 dolarů za barel, kterou v průběhu dne těsně pokořila metou 50,02 USD/barel, vyplývá z dat serveru Roklen24.

Rusko na konci září zahájilo vlastní letecké údery na cíle v Sýrii. Podporuje syrskou vládu v boji proti povstaleckých skupinám. Spojené státy nicméně označily strategii Ruska za „tragicky chybnou“ a odmítly možnost vojenské spolupráce. „Situace se velmi rychle komplikuje a tlačí geopolitická rizika v regionu na nová maxima,“ řekl k vývoji syrského konfliktu analytik Dominick Chirichella z organizace Energy Management Institute.

Američtí vojenští představitelé tvrdí, že nejméně čtyři rakety vypálené z ruských lodí v Kaspickém moři, které mířily na cíle v Sýrii, dopadly na území Íránu, uvedla dnes ČT s tím, že ruské ministerstvo obrany havárii raket popřelo. Všechny střely dle něj zasáhly cíl v Sýrii.

Za růstem cen ropy je vedle Sýrie třeba hledat oslabení amerického dolaru a růst finančních trhů v Číně. Slabší dolar snižuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku.

Ceny ropy dnes rostou přes středeční statistiku amerického Úřad pro energetické informace EIA, dle kterého zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 3,1 milionu barelů na 461 milionu barelů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 2,2 milionu barelů.

Newsletter