Konflikt USA a Ruska o Sýrii žene ceny ropy do výšin

Ceny ropy vystoupaly na maximum za pět týdnů po vyhrocující se rétorice mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně leteckých úderů v Sýrii. Americká strana označuje ruskou strategii v Sýrii za tragickou a vojenské zdroje uvedly, že nejméně čtyři ruské rakety s cíli v Sýrii dopadly na území Íránu. Ceny ropy na těchto zprávách míří vzhůru přes statistiku o růstu jejích zásob v USA.

Cena severomořské ropy Brent si kolem 19:00 SELČ připisovala přes tři procenta a pohybovala se těsně pod 53 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila také o více než tři procenta a dostala se nad 49 dolarů za barel.

Severomořská ropa Brent roste o necelá tři procenta nad 53,50 dolaru za barel, když se v průběhu dne vyšplhala až na 53,85 USD/barel. Od počátku týdne je Brent výše o řádově 10 procent a je tak blízko nejprudšího týdenního růstu od roku 2009. Americká lehká ropa WTI posiluje o více jak 3 procenta do blízkosti 50 dolarů za barel, kterou v průběhu dne těsně pokořila metou 50,02 USD/barel, vyplývá z dat serveru Roklen24.

Rusko na konci září zahájilo vlastní letecké údery na cíle v Sýrii. Podporuje syrskou vládu v boji proti povstaleckých skupinám. Spojené státy nicméně označily strategii Ruska za „tragicky chybnou“ a odmítly možnost vojenské spolupráce. „Situace se velmi rychle komplikuje a tlačí geopolitická rizika v regionu na nová maxima,“ řekl k vývoji syrského konfliktu analytik Dominick Chirichella z organizace Energy Management Institute.

Američtí vojenští představitelé tvrdí, že nejméně čtyři rakety vypálené z ruských lodí v Kaspickém moři, které mířily na cíle v Sýrii, dopadly na území Íránu, uvedla dnes ČT s tím, že ruské ministerstvo obrany havárii raket popřelo. Všechny střely dle něj zasáhly cíl v Sýrii.

Za růstem cen ropy je vedle Sýrie třeba hledat oslabení amerického dolaru a růst finančních trhů v Číně. Slabší dolar snižuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku.

Ceny ropy dnes rostou přes středeční statistiku amerického Úřad pro energetické informace EIA, dle kterého zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 3,1 milionu barelů na 461 milionu barelů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 2,2 milionu barelů.

Newsletter