Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Kongres odvrátil platební neschopnost Spojených států

AKTUALIZOVÁNO: Za minutu dvanáct schválil americký Kongres zákon, kterým prodloužil vládě Spojených států právo půjčovat si další peníze a zvyšovat tak zadlužení do září roku 2017. Odvrátil tím platební neschopnost vlády, která by dle propočtů přišla v úvodu listopadu. Došlo by i na nemožnost splácet americké dluhopisy. Očekává se, že normu obratem podepíše prezident Barack Obama.

Senát poměrem hlasů 64-35 odsouhlasil kompromis, který byl obtížně vyjednáván v posledních týdnech a to ještě šéfem komory Johnem Boehnerem. Americké ministerstvo financí varovalo, že pokud by Kongres opatření neschválil, vyčerpalo by už do 3. listopadu veškeré své schválené kapacity pro půjčky. To by teoreticky mohlo vést k tomu, že by americká vláda v následujících dnech nebyla schopna splácet své závazky.

Praxí nicméně je, že tato jednání se ve Spojených státech opakují a v případě průtahů politického schvalování stropu pro zadlužení by vláda úspornými opatřeními dokázala s výdaji vyjít ještě po několik týdnů. Zákon dnes schválil Senát poté, co ho již ve čtvrtek odsouhlasila Sněmovna reprezentantů.

Dvouletý plán stanovuje nové omezení výdajů Spojených států pro fiskální rok, který začíná 1. října letos a za rok. V příštích dvou letech může Washington vydat o 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) více na armádu a vnitřní programy. Americký dolar není zprávou s ohledem na několikatýdenní jednání a očekávaný výsledek zatížen, hlavní měnový pár se posouvá nad 1,1000 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Zákonodárci nyní musí peníze rozdělit mezi jednotlivé kapitoly, na což mají čas pouze do 11. prosince. Dá se například očekávat, že konzervativní republikáni se pokusí prosadit kontroverzní dodatky, jako je například zastavení financování poskytovatele zdravotnických služeb Planned Parenthood (Plánované rodičovství), který se zastává potratů.

Někteří republikáni se mohou pokusit zrušit zákon, který po finanční krizi z let 2008 a 2009 umožňuje trestat banky za nezodpovědné chování, nebo zabránit novým regulacím emisí uhlíkatých sloučenin.

Už během čtvrteční debaty v Senátu konzervativnější senátoři kritizovali své kolegy za to, že uvolnění rozpočtů podpořili. Například senátor Ted Cruz, jenž usiluje o republikánskou prezidentskou kandidaturu, obvinil republikánskou většinu v Kongresu z toho, že „prezidentovi vystavují bianco šek pro zbytek jeho funkčního období“.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, jenž pomáhal zákon dojednat, na opatření ocenil to, že odmítá zvyšování daní, a poznamenal, že dodatečné výdaje budou kompenzovány úsporami na jiných místech. Připomněl například reformu systému sociálního zabezpečení, která předpokládá dlouhodobé úspory ve výši 168 miliard dolarů.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter