Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Konkurence aneb Jak Tesla přišla o naděje na lepší budoucnost

Zdroj: Depositphotos

Když se Tesla kdysi jako první automobilka vážněji pustila do výroby EV, její fanoušci jí začali předpovídat budoucnost, ve které bude dominovat celému automobilovému průmyslu. Zakládali to na dvou domněnkách. Za prvé, předpokládali, že EV budou časem v podejích aut tvořit většinu, a za druhé, předpokládali, že náskok Tesly žádná jiná automobilka nedožene.

Běžně tvrdívali, že Tesla má deset let náskok, že ostatním automobilkám ujel vlak, že nechápou, kde leží budoucnost a že se potýkají s (nikdy pořádně nevysvětlenými) historickými problémy. Realita však byla úplně jiná. Hlavní důvod, proč se ostatní automobilky moc do EV nehrnuly, byl ten, že po nich nebyla prakticky žádná přirozená poptávka. Výroba a prodej byl ztrátový business, což ostatně potvrzují i čísla Tesly, která za celou svou existenci nikdy na prodejích aut nevydělávala a ani dnes nevydělává.

Všechno se změnilo až tehdy, když se vlády řady velkých zemí v čele s EU rozhodly přinutit automobilky pod hrozbou velkých sankcí k masivním prodejům EV a současně jejich ceny štědře dotovaly kupcům. Tento okamžik znamenal konec nadějím Tesly pro lepší budoucnost. Tesla je díky tomu už nějakou dobu totálně válcovaná konkurencí. Dnes je na trhu snad 60 různých modelů EV a tento počet se v brzké době nejméně zdvojnásobí.

To znamená, že je možné, že první původní předpoklad fanoušků Tesly ohledně velkého nárůstu podílu EV na celkovém trhu aut se naplní. Rozhodně to však není pro Teslu dobrá zpráva. Její podíl na trhu EV výrazně klesá a lepší už to těžko někdy bude. Paradoxně tak státní dotace a pobídky, na nichž Tesla postavila svůj business, pro ni znamenají největší hrozbu. To jsou paradoxy.

Teď samozřejmě čekám, že členové kultu Elona Muska jako vždy, když se jejich modly někdo dotkne, vyletí jako čertíci z krabičky. Je mi to celkem jedno. Jsem už dost starý na to, abych měl potřebu někoho přesvědčovat o své pravdě. Navíc se tomu většina lidí už dlouho směje. Především však tento článek není o Tesle.

Největší lekce, kterou Tesla svou existencí investorům poskytuje, a proč tento článek píšu, je ta, že ukazuje v praxi na jednu důležitou a často opomíjenou poučku: „Nikdy nepodceňujte sílu konkurence.“ Ta se dříve nebo později objeví všude a může podrazit nohy i do té doby zdánlivě neohroženému lídrovi.

Investujte opatrně!

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter