Korea povolila nevěru. Které akcie posílí?

Jihokorejský Ústavní soud zrušil zákon, který desítky let zakazoval cizoložství. Podle kritiků je již přežitý, zastaralý a potlačoval osobní svobodu jedinců.

Zákon byl přijat v roce 1953 na ochranu žen ve společnosti, které dominovali především muži. Díky tomu byl rozvod velmi vzácný a cizoložství se trestalo vězením. Jenže doba se mění a dnes celkem sedm z devíti soudců považuje zákon za protiústavní. Zejména argumentují tím, že odebírá občanům práva na svobodná rozhodnutí ohledně sexu, tajemství a na svobodu soukromého života.

Jak ovlivní změna takové legislativy život ve společnosti, kde se poměrně často sráží rychlá modernizace s tradičními konzervativními hodnotami? To ukáže až čas, ale když toto rozhodnutí padlo, Korejci jsou již pravděpodobně na změnu připraveni. Ještě v roce 2008 přitom soud platnost tohoto zákona prodloužil, protože zastával názor, že cizoložství je škodlivé pro sociální řád.

Zatím jedinou měřitelnou změnu můžeme sledovat u společnosti Unidus. Firma vyrábějící latexové výrobky, včetně kondomů, zaznamenala nárůst ceny akcií až o 15 procent.

Zákon byl i přesto, že nám se může zdát absurdní, velmi zažitý a ročně se na něj odvolávalo až několik tisíc Korejců. Stížnosti ohledně cizoložství byly podávány, i když následné uvěznění bývalo velmi vzácné. Podle státních zástupců se v loňském roce nikdo za mříže nepodíval, pouze 892 cizoložníků bylo nuceno uhradit soudem vyměřené poplatky.

 

Newsletter