Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Korea povolila nevěru. Které akcie posílí?

Jihokorejský Ústavní soud zrušil zákon, který desítky let zakazoval cizoložství. Podle kritiků je již přežitý, zastaralý a potlačoval osobní svobodu jedinců.

Zákon byl přijat v roce 1953 na ochranu žen ve společnosti, které dominovali především muži. Díky tomu byl rozvod velmi vzácný a cizoložství se trestalo vězením. Jenže doba se mění a dnes celkem sedm z devíti soudců považuje zákon za protiústavní. Zejména argumentují tím, že odebírá občanům práva na svobodná rozhodnutí ohledně sexu, tajemství a na svobodu soukromého života.

Jak ovlivní změna takové legislativy život ve společnosti, kde se poměrně často sráží rychlá modernizace s tradičními konzervativními hodnotami? To ukáže až čas, ale když toto rozhodnutí padlo, Korejci jsou již pravděpodobně na změnu připraveni. Ještě v roce 2008 přitom soud platnost tohoto zákona prodloužil, protože zastával názor, že cizoložství je škodlivé pro sociální řád.

Zatím jedinou měřitelnou změnu můžeme sledovat u společnosti Unidus. Firma vyrábějící latexové výrobky, včetně kondomů, zaznamenala nárůst ceny akcií až o 15 procent.

Zákon byl i přesto, že nám se může zdát absurdní, velmi zažitý a ročně se na něj odvolávalo až několik tisíc Korejců. Stížnosti ohledně cizoložství byly podávány, i když následné uvěznění bývalo velmi vzácné. Podle státních zástupců se v loňském roce nikdo za mříže nepodíval, pouze 892 cizoložníků bylo nuceno uhradit soudem vyměřené poplatky.

 

Newsletter