Korejci milují kryptoměny. A vláda je chce zakázat

Kryptoměnový trh postihla zpráva z Dálného východu. Jihokorejský ministr spravedlnosti oficiálně prohlásil, že tamní vláda připravuje zákon, který v zemi zakáže veškeré obchodování s kryptoměnami. A digitální měny reagovaly okamžitým poklesem ceny. Bitcoin se po oznámení propadl o 12 procent. Na svých webových stránkách to uvedla CNBC.

Jižní Korea se v posledních měsících stala mekkou obchodování kryptoměn. Zájem o tuto investici projevilo nebývalý počet lidí. Digitální měny se z důvodu velkého nadšení korejské populace, které je umocněno nemožností efektivní arbitráže. Kryptoměny se tak obchodují o desítky procent výše, než je tomu na ostatních trzích. Teď ale tyto nadšence postihlo nemilé překvapení, které zaznělo z úst korejského ministra spravedlnosti.

„V Jižní Koreji existují velké obavy z obchodování s digitálními měnami. Ministerstvo spravedlnosti tak připravuje zákon, který zakáže obchodování na burzách v naší zemi,“ uvedl ministr spravedlnosti Park Sang-ki. Žádné další konkrétní informace neposkytl. Potvrdil ale, že několik vládních orgánů bude na vyřešení tohoto problému pracovat.

Množství Korejců, kteří v posledních měsících začali bitcoin využívat, bylo natolik velké, že už se jím na začátku prosince začal aktivně zabývat i korejský premiér. Ten také upozornil na nebezpečný vliv na tamní mládež. Jeho starostí je zejména vysoká volatilita těchto aktiv a možná zadluženost velké části obyvatelstva, pokud by došlo k výraznému poklesu těchto digitálních měn.

 

Bank of Korea první týden v prosinci uvedla, že má velmi závažné obavy z přehřátí bitcoinového trhu. Rozhodla se vybudovat „zvláštní tým“, který ve spolupráci s dalšími státními úřady zvýší dozor nad touto kryptoměnou. Vzhledem k aktuálnímu prohlášení se ale korejská vláda zaměřila na kryptoměny jako celek a rozhodla se, že co je moc, to je příliš.

Pokud se připravovaný zákon opravdu odsouhlasí, je pravděpodobné, že vliv bude mít také na ethereum, kde hraje prim právě obchodování proti korejskému wonu. Celých deset procent denního globální objemu obchodovaného etherea se vypořádá proti korejské měně. U bitcoinu je tato hodnota pět procent.

Agentura Reuters informovala o tom, že navrhovaný zákaz obchodování kryptoměn byl oznámen až po „důkladné diskuzi“ s ministerstvem financí a finančními regulátory. Agentura dále uvedla, že zákon je teprve ve fázi příprav. Naprostý zákaz obchodování digitálních měn bude muset být odsouhlasen 297 členy Národního shromáždění Korejské republiky. Tento proces tak může zabrat měsíce, nebo dokonce roky, uvedla CNBC.

Obchodování kryptoměn nad globální cenou si v zemi na jihu Korejského poloostrova od kryptotraderů už vysloužilo přezdívku „kimchi prémium“, tedy pojmenování po korejském národním jídle. Na korejských burzách je většina kryptoměn nadhodnocená o desítky procent. Na počátku tohoto týdne se ripple na korejských burzách obchodoval téměř o polovinu výše, než byl světový průměr. Bitcoin se aktuálně na tamní burze Bithumb obchoduje za zhruba 17 150 dolarů, což je o 31 procent výše než na burze CoinDesk.

Newsletter