Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Korekce? Pravděpodobně v následujících třech měsících

Americké akciové indexy v poslední době trhají rekordy, a tak se analytici jen předbíhají v tom, kdo předpoví nejhorší propad. A i když, jak píše server Zero Hedge, není pochyb o tom, že centrální bankéři mohou přifukovat jednu z největších bublin na akciových trzích v novodobé historii do nevídaných rozměrů, korekce jednou přijít musí. A podle analytiků z Citibank tomu tak bude už v následujícím čtvrtletí.

Hodnota akciového indexu S&P 500 se nedávno nejen přiblížila nové rekordní hodnotě, ale, jak spočítala agentura Bloomberg, její nárůst od minim z března 2009 dosáhl 269 %. A jak ukazuje následující tabulka, období od onoho krizového minima v roce 2009 až do současnosti je třetím nejsilnějším býčím trhem od počátku 20. století.

Geopolitická rizika? Nadhodnocené trhy je ignorují

Citibank však vydala analýzu, která naznačuje, že tato spanilá jízda brzy skončí. Stačí se jen podívat na některé z veličin, které předpověděly drtivou většinu korekcí v posledních desetiletích. Za spolehlivé prediktory považuje analýza úvěrové rozpětí dluhu hodnoceného investičním stupňem BBB, které dosáhlo vrcholu v 15 případech ze 16, kdy poté následovala korekce, a růst výnosů, který v 15 z 18 případů, kdy následovala korekce, povážlivě slábnul oproti reálnému růstu amerického HDP.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Na základě posledních dat vytvořila Citibank model, podle jehož výsledků se šance na korekci v příštích třech měsících zvýšila na více než 45 %, což je již považováno za nebezpečnou hranici.

Jak upozorňuje Citibank, v této situaci je obvykle zapotřebí nějaký spouštěč, který již korekci snadno nastartuje. Jak však dodává server Zero Hedge, takových potenciálních spouštěcích událostí proběhlo v nedávné době spoustu…

Nobelisté vs. Janet Yellenová: Finanční krize bude

Newsletter