Koronavirus? Světlo na konci tunelu důchodové reformy?

Zprávy z tisku: Živnostníci si po reformě penzí připlatí. Většina médií píše, že „všechny varianty reformy penzí počítají s růstem odvodů živnostníků. Důchodová komise navrhuje, aby OSVČ platily pojistné ne z poloviny vyměřovacího základu, ale ze tří čtvrtin.“

Společností lomcují zprávy o koronaviru, o příznacích onemocnění, o vykoupených krámech a o tom, jak si vyrobit svůj vlastní, úplně nefunkční respirátor. Taky koluje spousta vtipů, protože Češi nic neberou moc vážně. Znáte třeba ten o tom, jak by vládě mohla nějaká epidemie pomoci vyřešit problém s důchody živnostníků?

Česká vláda si jako úplně hlavní a nejdůležitější cíl stanovila dát konečně do pořádku důchody. Každému je jasné, že si vláda hraje s ohněm, když peníze, které jí lidé svěřují na svůj důchod, rozhazuje oběma rukama a kupuje si kde co, jen nic rozumného. A důchodců přibývá a hrozí, že budou chudí. (No, oni mnozí jsou chudí už teď, ale to se nesmí říkat, protože už je LÍP.)

Nejtvrdším oříškem jsou pro vládu živnostníci. Ti tak zlobí! Paní Marksová jim to říkala, paní Maláčová jim to říká a paní Schillerová by jim to taky říkala, kdyby s nimi mluvila: Plaťte víc, živnostníci, říkají jim ty starostlivé dámy. Platíte málo a budete v důchodu o hladu (tedy, ne že by to ministryním nějak vadilo, ale blbě to vypadá, že). Plaťte, ať můžeme přidat na důchodech třeba úředníkům, protože ti chudáci do důchodového fondu vůbec nic nepřispívají.

Mají to dámy s těmi živnostníky holt těžké. Neposlouchají, nechtějí platit víc, (tedy, oni nemůžou, ale koho to zajímá) a ještě se drzouni i ozývají. Prý, že i když platí minimum, platí pořád víc než zaměstnanci s platem 30 000 brutto! Taková nehoráznost! (Ona je to sice pravda, ale to se přece nedělá, říkat pravdu nahlas.) Takhle bychom ten socialismus nevybudovali, soudruzi.

A teď Alence, Janičce, ale i Andrejkovi a Josífkovi (Středulů) svitla naděje. Koronavirus! Živnostníci jsou uštvaní a nejmíň z poloviny lidé staří. Jsou to ti protivní hospodští, řemeslníci, obchodnice, kadeřnice, účetní, veterináři, no prostě kde kdo. Nesedí v bačkorách u počítače, ale musí mezi lidi. Když onemocní, nejdou na neschopenku, furt jenom pracují, což je dost vysiluje, nemají čas se pozorovat a měřit si teplotku. Necvičí (protože pracují), nejezdí denně na kole nebo na koloběžce, a taky stresu mají víc než dost (však se holky z vlády snaží, aby se živnostníci nenudili), takže prostě odolnost žádná. To by v tom byl čert, aby nezbyly v důchodovém fondu nějaké penízky navíc!

Chtělo by se zvolat s klasikem: Andreji, Jano, Aleno! Vidíte? Světlo na konci důchodového tunelu!

Newsletter