Koruna bude posilovat. Zvyšování sazeb ze strany ČNB bude ještě pokračovat

Klíčové body

  • ČNB zvýšila úrokové sazby o 100 bazických bodů, což bylo o 25 bodů nad očekávání trhů.
  • Koruna posílila proti euru na nejvyšší hodnoty od roku 2012 – před začátkem devizových intervencí.
  • Koruna bude dle našich očekávání v roce 2022 posilovat pod hranici 25,00 za euro. Pomůže další utažení měnověpolitických podmínek a snad také uklidnění pandemické situace.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka na středečním zasedání dle očekávání navýšila úrokové sazby. Navýšení činilo 100 bazických bodů, což bylo o 25 bodů nad očekáváním trhu, a dvoutýdenní repo sazba je tak v ČR na úrovni 3,75 %. Navyšování úrokových sazeb bude pokračovat v dalším roce, kdy ČNB jistě překoná hranici 4 %. Koruna se v reakci na navýšení sazeb posunula blíže k hranici 25,00 za euro. Kroky ČNB a vývoj kurzu koruny je dlouhodobě silně v souladu s predikcemi a očekáváním skupiny Roklen, které veřejnosti pravidelně komunikujeme.

Česká národní banka svým rozhodnutím zvýšit 2T repo sazby o 1 procentní bod na 3,75 % překvapila trhy, jejichž očekávání se přikláněly k navýšení o 0,75 procentního bodu. ČNB dále navýšila o 1 procentní bod diskontní sazbu na 2,75 % a lombardní sazbu na 4,75 %. Z vyjádření zástupců ČNB je navíc jasné, že toto nebylo zdaleka poslední navýšení úrokových sazeb. V utahování měnověpolitických podmínek bude ČNB v následujícím roce pokračovat, kdy očekáváme brzké pokoření hranice 4 % u 2T repo sazby. Změny v měnové politice České národní banky jsou v souladu s jejím mandátem i s desítkami let výzkumu ekonomické vědy, jejíž poznatky jsou navíc potvrzeny praxí a empirickým výzkumem.

Meziroční inflace v listopadu dosáhla na úroveň 6 procent, což je nejvyšší hodnota za posledních 13 let. Ceny průmyslových výrobců rostly v listopadu meziročně o 13,5 %, ceny zemědělských výrobců dokonce o 14,6 % a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví rostly o 17,1 %. Podobné hodnoty Česká republika v poslední dekádě nepamatuje. Není proto překvapením, že v rámci mandátu cenové stability ČNB s výraznou silou zasahuje. Překvapením by naopak byl opačný přístup.

Vedle vysokého růstu cen, který trvá podstatně déle, než bylo v kruzích např. ECB, či Fedu očekáváno, tlačí ČNB k utahování měnové politiky riziko ztráty kotvy inflačních očekávání. Pokud by se očekávání budoucí inflace v rámci České republiky výrazně posunulo od jejího 2% cíle, pak by jeho dosahování bylo v budoucnu extrémně drahé. Velmi pravděpodobně dražší než zpomalení současného ekonomického růstu vlivem utahování měnových podmínek. Stín, který vrhá strašák vysoké inflace, by byl jistě větší, pokud by pokračovala kombinace velmi uvolněné měnové i fiskální politiky, kterou jsme mohli vlivem pandemie v posledních letech vidět.

Česká koruna v souladu s dlouhodobě komunikovaným očekáváním finanční skupiny Roklen v reakci na rozhodnutí ČNB pozvolna zpevňuje a posouvá se stále blíže k hodnotě 25 koruny za euro. Den po zasedání rady ČNB se koruna pohybuje proti euru na nejsilnějších hodnotách od podzimu roku 2012 – před zahájením devizových intervencí z let 2013 až 2017. V případě, že globální rizika spojená s pandemií ochladnou, lze očekávat výraznější posilování koruny v dalším roce, a to především po prolomení psychologicky důležité hranice 25 koruny za euro.

Na dalších zasedáních ČNB, včetně toho únorového, očekávání utahování měnové politiky. V únoru dle vývoje současné situace očekáváme navýšení minimálně o 50 bodů. Z dnešního pohledu by velkým překvapením nebylo ani navýšení o 75 bodů. Další zpřísnění měnové politiky v České republice bude hovořit ve prospěch pevnější koruny. Mezi největší rizika silné koruny patří přirozeně vývoj pandemické situace a rozhodnost světových bank při možném utažení měnověpolitických podmínek.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1316 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1257 do 1,1344 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,09 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,00 až 25,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,08 až 22,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter