Koruna je zpět na nejsilnějších úrovních za více než deset let

Klíčové body

  • Evropská i britská inflace klesla. Sazby však budou dále navýšeny.
  • Koruna zpevnila zpět k nejsilnějším hodnotám za více než deset let.
  • Bank of Japan měnovou politiku neupravila.
Zdroj: Depositphotos

Revize prosincové inflace v eurozóně potvrdila její pokles. Stále však není vyhráno. V některých sektorech zůstávají silné inflační tlaky, holubičí signály z centrální banky jsou proto podle nás předčasné. Euro si v první polovině týdne prošlo volatilním obchodováním, kde jako rezistence zafungovala hranice 1,0870 EURUSD. Po dlouhé době posílila i britská libra. Koruna je zpět na nejsilnějších hodnotách za více než deset let.

Meziroční inflace v eurozóně se podle očekávání dostala zpět na jednu cifru. Jak potvrdila revize, z listopadových 10,1 % meziročně klesla na prosincových 9,2 %. Trh pokles očekával hlavně kvůli poklesu cen energií, které za poslední měsíc zlevnily meziměsíčně o 6,6 %. Jádrová inflace v meziročním vyjádření však mírně vzrostla z 5 % na 5,2 %. Dá se předpokládat, že ECB v únoru zvýší sazby o 50 bodů, přestože někteří zástupci Evropské centrální banky údajně začali uvažovat o snížení tempa zvyšování sazeb v porovnáním s tím, co naznačila Christine Lagarde minulý měsíc.

Začátkem týdne mělo euro tendenci oslabovat, hlavním důvodem byla zmiňovaná spekulace o uvolnění silně jestřábího postoje ze strany ECB. Včera evropská měna oproti dolaru nejprve výrazně posílila. Ze svého minima pod úrovní 1,077 EURUSD euro posílilo o více než procento. V jednu chvíli se dokonce obchodovalo se středovým kurzem nad úrovní 1,088 EURUSD, než přišla korekce a část zisků umazala. Koruna proti euru posílila. Nejsilnější byla na hranici 23,93 EURCZK, kterou se nepodařilo prorazit. Úroveň tak zafungovala jako support. Opět šlo o nejsilnější hodnoty od roku 2008.

Žádné překvapení nás nečekalo ani ve Velké Británii, kde prosincová meziroční inflace klesla dle očekávání z 10,7 % na 10,5 %. Přestože se Britové pomalu oddalují od inflačního vrcholu, zdaleka nemají vyhráno. Samotná jádrová inflace se totiž stále drží na meziroční úrovni 6,3 % stejně jako předchozí měsíc. Přestože cena zboží na ostrovech klesá, ceny služeb se drží rostoucího trendu už od poloviny roku 2020, což vyvolává výrazné inflační tlaky.

Přestože libra měla ke konci minulého roku tendenci oslabovat, začátek aktuálního týdne naznačuje, že se dlouhodobý trend může obrátit. Zejména pokud se udrží slabší dolarová strana. Za poslední dva dny libra posílila oproti koruně z 27,015 GBPCZK nad 27,445 GBPCZK. Podobný vývoj lze vypozorovat i vůči euru, kde libra posílila za necelý týden z 0,889 EURGBP pod úroveň 0,874 EURGBP. S ohledem na inflační prostředí předpokládáme, že Bank of England bude dále zvyšovat sazby.

Závěrem zmíníme Bank of Japan, která nakonec k žádné měnověpolitické úpravě nepřistoupila. Banka zvýšila inflační prognózu, dvouprocentní cíl však nebyl překonán. Sazby zůstaly beze změny, stejně tak i cílení výnosové křivky, včetně tolerančního pásma. Japonský jen po zveřejnění rozhodnutí oproti dolaru skokově oslabil z 128,50 USDJPY na 131,50 USDJPY. Během dne jsme se ale dočkali korekce pod úroveň 127,75 USDJPY. Nadále platí, že od konce října jen oproti dolaru stále posiluje. Podíl má na tomto pohybu měl slábnoucí dolar, a především sázky na možnou úpravu japonské měnové politiky. U nich očekáváme, že jen tak nepoleví.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0773 do 1,0904 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,96 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,89 až 23,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,98 do 22,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter