Koruna má našlápnuto. Pozor však na ECB

Česká měna má za sebou týden lehkého zpevnění, ke kterému přispěla především nad očekávání lepší data. Ta mohla zároveň i trochu pootevřít další vrátka směrem k druhému kolu navyšování sazeb. Na druhou stranu tu ale máme jednu „překážku“, a to v podobě Evropské centrální banky. Její poslední komentář totiž nevyzněl tak jestřábí, jako tomu bylo během posledního vystoupení Maria Draghiho.

Koruna zahajovala týden kolem 26,15 za euro, přičemž až do středy se držela v poměrně úzkému pásmu 26,11 až 26,15 EURCZK. Dobrá data však poslala pár krátce až téměř k hranici 26,00 za euro. V závěru týdne nakonec došlo na konsolidaci kolem hranice 26,10 EURCZK

S tím, jak týden ubíhal, jsme se dočkali několika klíčových fundamentů. První přišel v úterý, kdy promluvil člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Ten agentuře Bloomberg sdělil, že banka považuje korunu za stále překoupenou, což bude v rámci příštích měsíců výrazně vstupovat do dalšího rozhodování o sazbách.

„Dosud nevíme, jak moc koruna skutečně posílí,“ řekl pro Bloomberg Dědek. „Již dříve jsme uvedli, že vývoj kurzu je hlavním rizikem naší prognózy, jelikož je česká měna stále překoupená a hrozí u ní efekt chybějící protistrany,“ dodal s tím, že tento stav je spíše střednědobého rázu a nikoliv krátkodobého. Na základě toho bankéř nečeká, že další debata o možném zvýšení sazeb bude tak snadná, jako tomu bylo na začátku srpna.

Překoupená koruna: ČNB v zajetí spekulantů?

V tomto směru svou roli sehrají i zmiňovaná data. Jako poslední lze zmínit první odhad HDP za 2. kvartál, který byl zveřejněn ve středu a skončil nad očekávání lepší. Čísla ukázala, že se výkon domácí ekonomiky vyšvihl meziročně o 4,5 %, přičemž se čekalo „pouze“ 3 %, mezikvartálně pak o 2,3 % při predikci na 0,8 %. Samotná struktura produktu zatím není známa (zveřejněna bude až 1. září), ekonomové se však shodují, že hlavním motorem je spotřeba domácností podpořená silným trhem práce, do hry pak vstupují i investice firem.

Zveřejněný silný růst HDP bude patrně nutit ČNB k dalšímu zvyšování sazeb, zvlášť pokud bude vývoj soukromé spotřeby dále tlačit na růst cen, zejména těch jádrových,“ je přesvědčen ekonom Komerční banky David Kocourek. „Podle nás je příští zvýšení sazeb na listopadovém zasedání stále ve hře. A to i přes slabší červencové údaje o vývoji průmyslových cen a cen zemědělských výrobců. Od obojího totiž očekáváme v dalších měsících akceleraci,“ dodal.

Nečekaně dobré ráno. Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 4,5 %

Možnost ještě jednoho zvýšení sazeb je tak, alespoň dle Kocourka, stále ve hře. Podle agentury Bloomberg by však ČNB mohla být mnohem opatrnější. Dnes zveřejněný odhad úrovně sazeb ke konci roku se totiž zastavil na stávající hodnotě 0,25 %.

ECB a ČNB

Byť se česká ekonomika vyvíjí nadmíru dobře, což by nahrávalo dalšímu kolu tzv. úrokové normalizace, ČNB je „limitována“ děním v zahraničí, a to konkrétně politikou Evropské centrální banky.

Mario Draghi na posledním zasedání ECB sice řekl, že se evropská ekonomika vyvíjí dobrým tempem, které radu guvernérů doslova až překvapilo, stále je však prý potřeba, aby se tento výkon přelil především do oblasti inflace a růstu mezd. I přesto však šéf ECB přiznal, že možná debata o utahování měnové politiky, především programu kvantitativního uvolňování, bude na pořadu případně až na podzim.

I tato malá zmínka o možném přerodu evropské holubice na, zatím stále umírněného, jestřába pomohla euru ve spojení s dobrým výkonem ekonomiky starého kontinentu ke slušným ziskům. A právě to by se mohlo ukázat jako kámen úrazu. Silná měna totiž zpomaluje to hlavní, čeho chce ECB dosáhnout, a to je tempo růstu cen dosahující vytyčeného inflačního cíle na 2 %. Obava, že by silná měna mohla mít tento vliv, se potvrdila včera v tzv. ECB Minutes. Zápis z posledního zasedání banky totiž odhalil, že mezi guvernéry panuje obava z možného přestřelení kurzu eura.

Celkově se tak dá říci, že onen evropský jestřáb má přistřižená křídla, což by mělo sehrát roli i v rozhodování ČNB. Proč? Protože ta by nemusela chtít dále utahovat svou politiku, pokud by ECB setrvala u té své extrémně uvolněné. Další navýšení tuzemských úrokových sazeb by totiž způsobilo zvětšení úrokového diferenciálu mezi ČR a eurozónou, a za běžných okolností tedy i dodatečný restriktivní efekt na ekonomickou aktivitu skrze silnější kurz koruny.

 „Jenže právě posílení koruny je to, co spekulativní kapitál vyhlíží jako příležitost pro uzavření svých pozic,“ komentuje situaci ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec s přihlédnutím na úterní, výše zmíněné, vyjádření Oldřicha Dědka.  „V současné situaci má tedy ČNB nezávidění hodnou pozici, kdy si není jistá, nakolik velké utažení měnových podmínek zvýšení úrokových sazeb způsobí, jelikož je velmi těžce předvídatelné chování kurzu koruny. Lze tedy očekávat, že ČNB nebude s dalším navyšováním sazeb příliš spěchat a počká si nejen na další česká, ale i evropská data. Zřejmě se totiž bude chtít vyhnout situaci, kdy by její rozhodnutí muselo být následně „revidováno“ nebo kdy by musela tlumit výkyvy koruny na měnovém trhu,“ je přesvědčen ekonom.

 

Newsletter