Koruna mírně posiluje, ČNB dnes rozhodne o sazbách, intervenční režim ale pokračuje

Koruna dále mírně posiluje na 27,42 Kč za euro, k americkému dolaru potom na 20,11 Kč za dolar. Česká měna tak zůstává v pointervenční době v pásmu 27,40 až 27,50 EURCZK a šance na jakékoliv byť i krátkodobé posílení je i nadále nízká. Eurodolarový trh zůstává pod vlivem včerejších makroekonomických dat z USA (zejména zprávy o nižším HDP za 1Q), dolar jen mírně koriguje ztráty a obchoduje se aktuálně na 1,3633 EURUSD.

Informace o nečekaně silném poklesu americké ekonomiky v 1. čtvrtletí (-2,9 %) poslala včera dolar na 3týdenní minima k euru. Ke koši světových měn však dolar oslabil až na měsíční minimum. Za poklesem k euru nestojí dobré evropské fundamenty, ale spíše pouze a právě moment překvapení z nové zprávy. Ostatní, aktuálnější ekonomická data z USA jsou spíše příznivá. Proto by se žádný další propad dolaru k euru neměl konat, kurz bude pravděpodobně fluktuovat mezi 1,3600 až 1,3650 EURUSD, objemy obchodů jsou však nízké.

Těžký propad americké ekonomiky a „klam rozbitého okna“

Česká národní banka dnes v 13:00 rozhodne o úrokových sazbách, ve 14:30 hodin následuje tisková konference. Žádná změna měnové politiky ani upuštění od devizových intervencí se nečeká, ani doprovodné komentáře centrálních bankéřů nebudou mít na korunu vliv. Ve 14:30 bude ve Spojených státech zveřejněn pravidelný týdenní údaj o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti, v 17:00 hodin potom index aktivity kansaského Fedu, dočkat se rovněž můžeme komentářů zástupců Fedu Lackera a Bullarda. Dolaru mohou pomoci zpevnit pouze jakékoliv indikace dřívějšího zvyšování úroků v USA. V tomto okamžiku je do eurodolarového kurzu započítáno první zvýšení sazeb v polovině roku 2015.

Výnos amerického 10letého dluhopisu klesá na 2,56 % z červnového maxima 2,66 %, výnos německého 10letého bundu dosahuje 1,26 %. Úrokový diferenciál mezi oběma zeměmi je přesto nadále na téměř 20letém maximu. Cena ropy Brent znovu mírně posiluje na 113,90 USD/barel, zlato rovněž mírně získává na 1312,0 USD/unci. Evropské akcie dnes otevírají růstem v řádu 0,1 až 0,2 %.

Newsletter