Koruna na pěkné HDP reaguje nepatrným posílením, dolar vyčkává na 1,3606 EURUSD

Koruna nereaguje na příznivá čísla o růstu českého hrubého domácího produktu, ve srovnání s včerejškem otevírá posílením o 4 haléře na 27,45 Kč za euro. Vůči americkému dolaru je potom česká měna silnější ve srovnání s úterkem o 3 haléře, kurz je nyní na 20,17 Kč za dolar. Eurodolarový trh je i nadále historicky málo rozkolísaný, když se kurz drží na 1,3606 EURUSD, tedy téměř na stejné úrovni jako ve stejnou hodinu včera. Investoři ale netrpělivě očekávají zítřejší jednání Evropské centrální banky.

Tuzemský HDP v prvním čtvrtletí rostl po zpřesnění Českým statistickým úřadem o 0,4 % mezikvartálně, 2,5 % meziročně, proti rychlému odhadu hovořícím o mezikvartální stagnaci a 2% růstu. Naše ekonomika tak v 1Q vzrostla nejvíc za poslední tři roky. Domníváme se, že pokud by se koruna nenacházela v režimu intervenční hrozby ČNB, zareagovala by na data výraznějším posílením.

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalil na 0,5 % z dubnového tempa 0,7 %. Jistě jde o další důvod pro to, aby ECB zítra dále uvolnila měnovou politiku. Někteří analytici se však domnívají, že inflační čísla naopak překvapila pozitivně, čekali totiž ještě nižší inflaci. Zdá se tak, že ECB zítra možná ponechá část svého arzenálu v trezoru – sníží sice sazby, ale nepřistoupí ke kvantitativnímu uvolňování. Proto se euro nyní drží nad hladinou 1,3600 EURUSD, ačkoliv technicky by se mělo podívat i hlouběji pod ní.

V 11:00 hodin bude zveřejněna informace o HDP za 1. čtvrtletí v eurozóně, očekává se meziroční růst o 0,9 %. Odpoledne potom vyjdou další makroekonomická čísla z USA – obchodní bilance za duben, ADP změna zaměstnanosti, produktivita mimo zemědělství, ISM index aktivity ve službách a večer potom bude zveřejněna Béžová kniha Fedu popisující stav americké ekonomiky. Takže série mnoha nových zpráv, které budou kurzotvorné do té míry, do jaké budou překvapující.

Evropské akciové trhy otevírají smíšeně, německý index DAX klesá o 0,3 %, francouzský CAC přidává nepatrných 0,03 % a britský FTSE 100 se pohybuje kolem nulové změny. Výnosy amerických dluhopisů rostou na 3týdenní maxima, americký 10letý dluhopis nyní vynáší 2,5967 %. zatímco německý 10letý bund jen 1,361 %.

Newsletter