Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Koruna navzdory všem rizikům znovu posílila

Klíčové body

  • Koruna v ranních hodinách posílila o více než 10 haléřů, vytvořila tak nové postcovidové maximum na 24,26 EURCZK.
  • Hlavním rizikem domácí měny je rychlé zhoršení pandemické situace.
  • Euro umazávalo úterní ztráty, jeho výhled je ale nadále spíše negativní.
Zdroj: Depositphotos

Riziková aktiva se včera dopoledne těšila lepší náladě, když dostala prostor pro korekci úterních ztrát. Akciové indexy rostly, stejně tak posilovaly měny regionu. Koruna posílila z otevíracích hodnot okolo 24,40 EURCZK až k 24,26 EURCZK a vytvořila tak nové maximum od roku 2011. FRA sazby sledující sázky na budoucí vývoj nastavení sazeb ČNB se pohybovaly v nesouladu s posílením koruny.

Forward Rate Agreement (FRA) sazby sledující hodnotu tříměsíčního PRIBORu za měsíc, tří měsíce i půl roku včera klesaly o jednotky bazických bodů. V posledních týdnech, kdy se koruna těšila prudkému posilování, FRA sazby fundamentálně podporovaly toto posílení, když strmě rostly v reakci na komentáře zástupců ČNB ohledně razantnějšího zvyšování sazeb, než na které trhy centrální banka připravovala v průběhu podzimu. Začátkem roku tyto sázky dokonce zaceňovaly zvýšení základní sazby ČNB nad úroveň pěti procent, přestože sám guvernér Rusnok uváděl, že nad tuto úroveň se repo sazba nedostane.

V posledním týdnu jsme byli svědky korekce a následné stagnace těchto očekávání. To je v souladu s oslabením koruny v druhé polovině minulého týdne. Po včerejším uzavření páru koruny s eurem na hodnotě 24,26 EURCZK jsme ale zaznamenali čtvrtý obchodní den v řadě, kdy domácí měna znovu posilovala. To je vzhledem ke klesajícím FRA sazbám, posilujícímu dolaru a větší rizikové averzi napříč trhy přesný opak toho, jak by kurz měl standardně reagovat. Technické indikátory se už také nepohybují na tak extrémních úrovních jako v minulém týdnu, tudíž je pravděpodobné, že pokud koruna posílí ještě na silnější úrovně, dojde spíše k vytvoření potvrzujících signálů o vyčerpání trendu a koruna si dá se svými zisky na chvíli pohov.

Z titulu dalšího růstu tržních sazeb má koruna apreciační potenciál minimální. Stejně tak ji do karet nehrají ani rostoucí výnosy v USA, které loni touto dobou silně korelovaly s posilujícím dolarem a přesunem k bezpečí. Prudce rostoucí čísla ohledně nových případů v České republice také mluví silně proti optimistické náladě ohledně dobrého výkonu ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Co by mělo korunu naopak podporovat, je široký úrokový diferenciál vůči eurozóně, z kterého by měla těžit i přes jeho případné budoucí zužování.

Co se týče zveřejňovaných dat, v tomto týdnu se již z domácí ekonomiky žádných nových nedočkáme, kurz koruny tak bude převážně v rukou globálního dění a vývoje domácí situace ohledně covidu. Mimo případné zavádění nových restriktivních opatření proti šíření viru by s kurzem mohly zahýbat ještě další komentáře členů bankovní rady ČNB. Zítra bude na programu zveřejnění prosincové inflace za eurozónu, po poledni pak bude zveřejněn zápis z posledního měnověpolitického zasedání ECB. V USA budeme sledovat data ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a statistiku z trhu s nemovitostmi.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1361 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1296 do 1,1393 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,26 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,21 až 24,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,26 do 21,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter