Koruna není lira

Zdroj: Depositphotos

Turecká lira si v posledních dnech sáhla na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru i euru. Co stojí za tímto vývojem? A může se negativní sentiment na turecké liře přelít do ostatních rizikových měn, včetně koruny?

Problémy turecké liry jdou čistě za stavem tureckého hospodářství. To se od doby pandemie veze na silném poskytování úvěrů, které prohloubilo obchodní deficit. Za poskytováním půjček přitom významně stál i veřejný sektor, u něhož nešlo o nic jiného než o politickou hru prezidenta Erdogana. I proto je příznivcem nízkých sazeb nehledě na pádivou tureckou inflaci. Erdoganovo znovuzvolení tak jen přispělo na celkové nervozitě, která bude cítit zejména u zahraničního kapitálu, a bude tak ještě víc prohlubovat vnější nerovnováhu země. Zastavit jeho odliv by mohl jen masivní obrat měnové politiky, na který však s ohledem na evidentní politickou podřízenost centrální banky staronovému prezidentovi nedojde.

Turecká lira patří stejně jako koruna mezi měny rozvojových trhů, tedy mezi rizikové. Podléhá tak rovněž vlivům v poslední době sílícího dolaru a vyšším americkým nominálním i reálným sazbám. Turecké fundamenty však hrají v případě kurzu liry nepochybný prim. Oslabování turecké měny jde proto především za zklamáním trhů z neměnného politického stavu a na něj navazující neměnné hospodářské politiky. Erdogan tak sice Čechům zlevnil dovolenou v Turecku, dále však pohřbívá měnu své země.

Tržní řešení spíše nečekejme. Pravděpodobnější bude další zásah v podobě regulace, která ve výsledku jen podpoří tureckou šedou ekonomiku. Koruna bude mezitím podléhat „vlastním“ faktorům v podobě výhledu domácí měnové politiky. Z těch zahraničních půjde především o americké dění s důrazem na dolar a sazby. Poslední dny poměrně dobře ukázaly, že právě tyto proměnné korunu ovlivňujíc citelně víc než například polský zlotý a maďarský forint.

Text byl původně napsán jako komentář k tureckému speciálu serveru Forbes.cz.

Zdroj: Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter