Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Koruna padá na 5leté minimum k euru, kurz 28,00 se rychle blíží

Česká měna je nejslabší za posledních 5 let, dnešní kurz se vyšplhal až k úrovni 27,77 Kč za euro, hodnotu nevídanou od března 2009. Korunu podlomily v minulém týdnu komentáře České národní banky, která bude kurz naší měny udržovat v „intervenčním“ režimu až do roku 2016. Odbory začaly s obavou hovořit o blížícím se cíli 28,00 EURCZK. Od minulého týdne koruna ztratila k euru 30 haléřů. Dnes korunu navíc oslabuje vývoj na eurodolarovém trhu, kde dolar pokračuje ve výrazném posilování k euru na hodnotu 1,3363 EURUSD.

ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky

K americkému dolaru koruna ztrácí na 20,77 korun za dolar, což je více než roční minimum naší měny. V červenci 2013 se totiž kurz pohyboval dokonce nad 21,00 korunami za dolar. Dnešní ztráty koruny k dolaru činí 16 haléřů.

Dnešní lepší čísla o českém maloobchodu, který rostl v červnu o vysokých 8,2 %, neměla na kurz žádný vliv. Na trhu je spíše patrný odpolední výprodej všech středoevropských měn v čele s maďarským forintem. Polský zlotý oslabuje k euru jen o 0,3 %, maďarský forint ztrácí k jednotné evropské měně ale 0,7 %, koruna -0,4 %.

Český maloobchod i celá ekonomika sílí. Vynořují se ale vnější rizika

Co tedy stojí za aktuálním oslabením české měny k euru? Koruna je jednak stržena dolů forintem, na trhu se objevili silní zahraniční prodejci na celý region. Toho využili spekulanti, kteří věří, že ČNB skutečně skrytě posunuje korunu na kurz 28,00 EURCZK, který považuje v tuto chvíli za prospěšnější pro ekonomiku a inflaci. Na pozadí je vývoj eurodolaru, resp. globální posilování americké měny ke koši měn a nejvíce k euru. Evropská měna potom začíná více trpět ekonomickými sankcemi proti Rusku, které by mohly ohrozit evropský růst daleko více než ten americký.

Dolar dostal další růstový impuls dnes odpoledne v podobě indexu aktivity v amerických službách, který rostl nejrychlejším tempem za posledních 8,5 let. Podle indexu institutu ISM rostly americké služby v červenci na hodnotu 58,7 bodů po červnových 56,0 bodech. Ekonomové přitom očekávali číslo 56,3 bodů za červenec. Podobně pozitivní byl i 1,1% červnový růst továrních zakázek v USA. Naopak dopolední zprávy o aktivitě ve službách eurozóny byly spíše nepříznivé, zejména kvůli Itálii, kde tento index poklesl na 52,8 bodů. Dařilo se zemím mimo eurozónu – Velké Británii a Švédsku. Britský index aktivity ve službách vzrostl na 59,1 bodů, což libře pomohlo na denní maxima 0,5921 USDGBP.

Největší zrychlení za 8,5 roku. Sektor služeb v USA roste nad očekávání

Americká měna se tak nyní pohybuje ke koši měn na 10,5měsíčním maximu, dolarový index je na hodnotě 81,63 (+0,37 %). K euru se kurz pohybuje na čerstvém 9měsíčním maximum (+0,4 %).

Newsletter