Koruna po dvou týdnech oslabování cení zuby

Minulý týden jsem psal o tom, jak koruna oddychuje po výrazných ztrátách, které nabrala během prvních dvou listopadových týdnů. Pátek potvrdil, že s tímto oslabováním je prozatím konec. Od začátku dnešního obchodování dává česká měna znovu najevo, že hranice 25,90 za euro nemusí být stopkou nadějí na další zpevnění.

Na denním grafu eurokoruny je vidět, že se domácí měna dostala pod trendovou linii vykreslenou z konce zářijového posilování. Může to tedy znamenat všemi očekávaný výlet směrem k hodnotám prognózovaným Českou národní bankou? Indikátor RSI (Relative Strength Index) se minulý týden pohyboval v těsné blízkosti linie označující překoupenost trhu. Jako signál k prodeji se považuje návrat hodnot z překoupené oblasti zpět mezi hodnoty 70 a 30, nicméně za hranici překoupenosti se indikátor nedostal.

Z pohledu MACD (Moving Average Convergence Divergence) však prodejní signál zaznamenáváme. Linie MACD protla trigger line směrem dolů, a to nad oscilační linií. Tento prodejní signál jsme zaznamenali při pátečním posílení koruny, nicméně při využívání tohoto indikátoru na delší časový horizont a spekulování o možné změně dlouhodobějšího trendu je dobré si počkat na jisté potvrzení tohoto pohybu, které prozatím přináší dnešní vývoj v obchodování.

Další zajímavostí ve vývoji kurzu eurokoruny je délka dílčích krátkodobých trendů v rámci toho dlouhodobějšího. V denním grafu jsem vyznačil vertikální linie, které tyto dílčí trendy oddělují. Od počátku října jsme byli svědky mírného oslabování koruny a toto rozdělení ukazuje, že první tři dílčí oslabení trvala vždy 7 obchodních dnů, než se domácí měně podařilo část ztrát umazat. Poslední dílčí oslabování od začátku listopadu však ukazuje, že koruně trvalo dvakrát déle, než se dokázala z koloběhu ztrát vymanit. Může to být určitý signál, abychom zpozornili před silnějšími pohyby, které by na základě této skutečnosti mohly následovat.

Při pohledu na čtyřhodinový graf můžeme sledovat například divergenci MACD, která je vyznačena v grafu indikátoru bílou linií. Kurz měnového páru vytvářel nová maxima v souladu s býčím trendem, nicméně hodnoty MACD už oslabovaly a předešly následnému posílení koruny. Na místě je jistě otázka, jak trend following indikátor může něčemu předcházet? Sám indikátor, který vychází z klouzavých průměrů, svými signály trhu předcházet nemůže, každopádně vytváření divergencí lze s určitým citem včas vypozorovat.

Indikátor ADX (Average Directional Index) se aktuálně také nachází na vysokých hodnotách (29,56) a stále roste. Hodnoty nad 25, které pokračují v růstu, vyznačují trendující prostředí. Minulý týden byl však kurz eurokoruny uvězněn v úzkém horizontálním kanálu a silnější pohyb po jeho proražení se očekával. Tuto konstelaci divergence MACD a rostoucích hodnot ADX tedy nelze brát jako podnět pro nastolení medvědího trendu a je třeba počítat i s dalším možným oslabením koruny.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter