Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Koruna první den v roce posilovala. Bitcoin odepsal 6000 dolarů za dopoledne

Klíčové body

  • Dobré výsledky PMI indikátorů posunuly korunu krátce směrem k 26,10 EURCZK.
  • Zlotý korigoval předchozí ztráty způsobené intervencí NBP.
  • Bitcoin ztratil 20 % hodnoty za necelý den.
  • Australský dolar vůči svému americkému protějšku od března posílil o 40 %.
Zdroj: Depositphotos

Dolar nevstoupil do prvních obchodních hodin nového roku pravou nohou. Ve vyjádření dolarového indexu se krátce posunul na nové minimum od dubna roku 2018, z čehož těžily rizikové měny. Dočkali jsme se smíšených výsledků indexů aktivity v průmyslu a Bitcoin se propadl o 6000 dolarů, aby se vzápětí vrátil nad hranici 30 000 BTCUSD.

Z ekonomického kalendáře měly včera hlavní slovo PMI indikátory z oblasti průmyslu, které dobrým výsledkem pomohly k posílení domácí měny vůči euru směrem k hranici 26,10 EURCZK. Horší než očekávané výsledky pak tato statistika přinesla v Německu a napříč eurozónou. To nemělo na kurz eura vůči dolaru zásadní vliv, a tak zelené bankovky pokračovaly v mírném oslabování. Pár eura s dolarem se tak během dopoledne dostal k hranici 1,2300 EURUSD, což jsou nejvyšší hodnoty od roku 2018. Odpoledne jsme se ale dočkali překvapivě dobrých výsledků Markit PMI indikátoru z USA, což dolar nakoplo k prakticky kompletnímu vymazání denních ztrát.

Společně s přetrvávající náladou směřující k riziku posilovaly i zbylé měny regionu zlotý a forint. Zlotý se po většinu dne držel pod hranicí 4,55 EURPLN, když korigoval předchozí ztráty způsobené intervencemi Polské národní banky (NBP) v mezisvátečním období nižší likvidity. Zlotý se vůči euru během silvestra chvilkově obchodoval dokonce nad 4,60 EURPLN, což je o více než dvě procenta slabší úroveň než ta, kterou centrální bankéři v předchozích slovních intervencích zmiňovali. Pokud NBP nebude v příštích dnech znovu intervenovat, předpokládáme, že by se zlotý měl navrátit do okolí 4,50 EURPLN, kde zástupci měnové autority kurz patrně považují za optimální.

Ve své jízdě za zisky pak nadále pokračuje například australský dolar, který od březnového maxima vůči svému americkému protějšku posílil již o 40 %. Australskou měnu by v tomto týdnu mohla čekat mírnější korekce, respektive posun do strany, když se kurz pohybuje v blízkosti horního pásma úzkého rostoucího kanálu, který definuje obchodování od počátku listopadu. Při pohledu na technické indikátory nepředpovídáme konec této rally, když se RSI stále pohybuje vysoce nad rostoucí trendovou linií v překoupené oblasti, ač jeho předchozí maximum dosáhlo vyšších hodnot.

Možná korekce je pravděpodobně na místě, nicméně oblast podpory okolo 0,755 a 0,760 AUDUSD by měla v případě nadále oslabujícího amerického dolaru tento pár podržet. Kdyby však americký dolar odepsal část svých ztrát, pak bychom jako zásadní hranici podpory viděli 0,741 AUDUSD, což je předchozí maximum první vlny trendu posilování australského dolaru od březnového dna. Zásadní oblastí hranic odporu v případě pokračování rostoucího trendu v rámci tohoto měnového páru pak bude rozmezí 0,800 a 0,813 AUDUSD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Zajímavý byl včerejšek i pro Bitcoin, který se v posledních měsících znovu dostal do hledáčků široké investorské základny. Hledat jeho možná maxima na základě fundamentů v průběhu exponenciálního růstu k historickým maximům je nemožné, podívejme se ale minimálně na obrázek technické analýzy. Na čtyřhodinovém grafu je krásně vidět, že indikátor RSI v neděli ve večerních hodinách po návratu od maxima na téměř 35 000 BTCUSD podržela rostoucí trendová linie, která byla porušena včera během brzkých ranních hodin. Po uzavření této čtyřhodinové svíce se cena stále pohybovala nad 32 000 BTCUSD, což byl dobrý signál k prodeji.

V průběhu dopoledne pak cena strmě klesala, aby se odrazila lehce nad hranicí podpory v oblasti okolo 27500 BTCUSD. Ta představuje 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny posílení od březnového minima pod hranicí 4000 BTCUSD. Ve zbytku dne se cena vrátila nad rostoucí trendovou linií, kterou Bitcoin sleduje od Štědrého dne. Dnes ráno už se ale znovu obchoduje pod ní a index relativní síly také ukazuje, že výraznější korekce tohoto exponenciálního růstu je pravděpodobně za dveřmi. Z dlouhodobějšího hlediska se pak ale přikláníme k pokračujícímu růstu ceny Bitcoinu vzhledem k přebytku peněz ve finančním systému a neatraktivním výnosům bezpečných aktiv. Pokračujícímu posilování této kryptoměny pak také rozhodně nahrává praktická nemožnost otevření krátké pozice ze strany retailových investorů, kteří bývají hlavním motorem pro spekulativní bubliny.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2268 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2258 do 1,2336 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,15 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,06 až 26,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,15 až 21,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter