Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Koruna se dnes uklidnila, už by oslabovat neměla

Koruna se po pádu na více než 5letá minima přes 28,00 Kč za euro postupně vrátila na silnější hodnoty. Ještě včera stihla česká měna návrat na hladinu 27,80 a dnes dopoledne ale znovu mírně ztrácí, aktuálně je na kurzu 27,84 EURCZK. Včerejší výkyv koruny byl extrémní, jinak naše měna i dnes kopíruje celkem přesně pohyby kurzů forintu a polského zlotého k euru.

Překonáním psychologické úrovně tak trh spíše jen testoval Českou národní banku, zda po nedávných mediálních turbulencích nevydá komentář k aktuální kurzové hladině koruny. Pokud se tak stane, neočekáváme, že banka zapůsobí ve prospěch koruny. To by se pravděpodobně stalo pouze v případě, že by spekulanti začali tlačit českou měnu k hladině až 28,50 a výše, což by zřejmě vyvolalo i politický tlak na z podstaty apolitickou banku.

Další vývoj české měny bude záviset především na vnímání rizika investory. Vyostření ukrajinského konfliktu vpádem ruských „mírových“ sil by pravděpodobně spustilo další vlnu výprodejů regionálních měn a eura. Pokud se geopolitická situace stabilizuje a do hry nevstoupí spekulanti, měl by kurz české měny k euru v následujících dnech zůstat v pásmu 27,60 až 28,00 Kč za euro.

K americkému dolaru koruna dnes mírně ztrácí na 20,80 Kč za dolar. I u tohoto měnového páru tedy došlo již včera ke korekci propadu koruny přes 21,00 USDCZK. Kurz eura k dolaru se odrazil od 9měsíčního minima 1,3336 EURUSD a aktuálně se nachází na úrovni 1,3373 EURUSD, odpoledne však Evropská centrální banka rozhoduje o úrokových sazbách v eurozóně. Ty by měly zůstat beze změny na 0,15 %, ale dočkáme se důležitého komentáře k očekávanému ekonomickému vývoji. Ten bude pravděpodobně negativně ovlivněn sankcemi vůči Rusku, což v dalších měsících povede ECB k dalšímu měnověpolitickému stimulu. Euro tak může i dnes odpoledne oslabit a s ním i středoevropské měny.

Newsletter