Koruna v nervózním prostředí zůstává silná díky vidině vyšších sazeb

Klíčové body

  • Ukrajinsko-ruský spor se vyostřuje, měny regionu mírně oslabují.
  • Korunu na relativně silných úrovních udržují rostoucí tržní sazby.
  • FRA sazby momentálně počítají s kulminací hlavní úrokové sazby mezi 4,75 a 5,00 %.
Zdroj: Depositphotos

Prázdný ekonomický kalendář ve čtvrtek způsobil, že se trhy nadále soustředily na dění na ukrajinsko-ruské hranici. Dle dostupných zdrojů se situace vyhrocuje a ve čtvrtek ráno měly padnout první výstřely. K ústupu jednotek včera nedošlo, podle zdrojů Bílého domu naopak Rusové posílili jednotky o dalších 7000 vojáků. Podle slov generálního tajemníka NATO Stoltenberga se Rusko snaží vytvořit záminku pro invazi na Ukrajinu. Trhy na zprávy o zhoršující se situaci nereagovaly přehnaně, pouze byla cítit horší nálada oproti úternímu optimismu.

Trhy se včera po většinu dne pohybovaly do strany. Koruna se na páru s eurem držela uvnitř pásma 24,35 – 24,40 EURCZK. Bez větších pohybů se obchodoval i hlavní měnový pár eura s dolarem, který jsme viděli mírně nad 1,1350 EURUSD. V odpoledních hodinách k nervozitě přidalo rozhodnutí Kremlu o vyhoštění amerického velvyslance. Evidentní důkazy vyhrocení situace však trhy jako by nechtěly přijmout. Jasná hrozba s potenciálně negativním dopadem na Evropu i ostatní regiony v případě zapojení ozbrojených sil NATO do konfliktu by měla za následek prudké pohyby na finančních trzích. Ty si ale momentálně nechtějí toto riziko připustit a svojí vpředhledící vlastnost prozatím neprojevují.

Korunu v průběhu týdne mimo opadnutí hlavního přílivu nervozity na trhy drží také rostoucí FRA sazby peněžního trhu. Ty po zveřejnění lednové inflace a po komentářích členů bankovní rady ČNB postupně začaly zaceňovat další zvyšování sazeb na příštím zasedání. Za tři měsíce pak počítají s tím, že se základní sazba ČNB bude pohybovat mezi 4,75 a 5,00 %, tudíž před dosažením vrcholu cyklu zvyšování sazeb nevylučují ještě dvojité zvýšení. Naposledy Česká národní banka zvýšila sazby na začátku února, kdy se dvoutýdenní repo sazba posunula z předchozích 3,75 % na aktuálních 4,5 %.

Dnes nás také žádná důležitá data nečekají. Za zmínku stojí snad jen odpolední proslovy zástupců Fedu, které by mohly přiblížit kroky americké centrální banky na březnovém zasedání. V pondělí bude v Americe státní svátek, a tak do globálního dění na trzích USA výrazněji promluví až v úterý, kdy bude zveřejněn výrobní PMI indikátor a spotřebitelská důvěra.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1370 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,74 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1311 do 1,1428 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,29 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,32 do 21,57 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter