Koruna v úvodu týdne ztrácí. Dolar na býčí vlně

Devizové trhy vstoupily do nového týdne bez výraznějších cenových změn. Ačkoliv euro zakončilo obchodní týden na býčí vlně, jež byla způsobena pozdní páteční zprávou o úspěšném uzavření dohody ohledně dalšího řešení řeckého dluhu mezi Řeckem a členy eurozóny, jeho cena dnes vůči dolaru klesá, až poblíž k úrovni 1,325 dolarů za euro.

Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo

Dohoda o Řecku na spadnutí. „Trojka“ posoudí návrh reforem

Podle mnohých pozorovatelů se většina pozornosti devizových obchodníků momentálně upírá na zítřejší projev guvernérky Fedu Janet Yellenové, který by měl poskytnout indicie ohledně dalšího směřování monetární politiky americké centrální banky. Podle investiční banky BNP Paribas by mohlo dát vystoupení guvernérky Fedu zapomenout na holubičí zápis z předchozího jednání Fedu, což by mohlo podnítit další zisky dolaru, a pokračování jeho býčího trendu. Analytici investiční banky Barclays v minulém týdnu doporučovali využít chvilkového posílení eura, otevřením krátké pozice na evropské měně vůci americkému dolaru a to právě před již zmiňovaným projevem guvernérky Fedu.

Česká koruna se v minulém týdnu taktéž chovala jak na horské dráze. Hlavním důvodem pro zvýšenou volatilitu na české koruně bylo středeční prohlášení prezidenta Miloše Zemana, jenž proklamoval že při své příští volbě guvernéra České národní banky bude favorizovat osobu, jež bude nakloněna přijetí eura.

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Na samém sklonku týdne pak navíc prezident Zeman označil Jiřího Rusnoka za excelentního kandidáta na guvernéra České národní banky poté, co v polovině příštího roku skončí mandát současnému guvernérovi Miroslavu Singerovi.

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Zemanova slova způsobila výrazné zpevnění české koruny, které se zastavilo až na 23,824 koruny za dolar. Konec týdne, který se však nesl na vlně silného dolaru, způsobil odliv kapitálu směrem k bezpečným přístavům. To znamenalo oslabení koruny zpět k úrovním 24,131 korun za dolar. Během dnešního dne koruna stejně jako euro oslabuje, aktuálně k 24,30 korunám za dolar. Vůči euru obchoduje na úrovni 27,55 korun za euro. 

Newsletter