Koruna vymezila tříměsíční dno. Co ji čeká v příštím týdnu?

Česká koruna v aktuálním týdnu utrpěla ztráty k euru v rozsahu zhruba čtvrtiny procenta a dostala se zhruba čtvrt procenta. V polovině týdne vymezila tříměsíční dno u 27,50 CZKEUR, po čtvrteční korekci znovu oslabuje. „Na trhu s českou měnou se stále projevuje dividendová sezóna zvýšeným zájmem o nákupy eur, což pravděpodobně stálo za oslabením koruny v tomto týdnu,“ uvádí ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Tuzemský kalendář přinesl v pondělí stagnaci indexu důvěry v ekonomiku na úrovni 9,9 bodu.

Podobně koruně oslaboval forint. Tlačí Ukrajina a opětovné snížení úrokových sazeb centrální bankou o 10 bps na 2,4 procenta. „Výraznějšímu oslabení maďarské měny zabránila velmi úspěšná čtvrteční aukce státních dluhopisů, která se těšila velkému zájmu investorů,“ dodává Dřímal.  

Co nabídne příští týden? V pondělí bude zveřejněn PMI index, ve středu revize prvního odhadu HDP, ve čtvrtek dubnové maloobchodní tržby, v pátek průmyslová výroba. „Makroekonomické údaje by měly ukázat na pokračující oživení české ekonomiky,“ uvádí Dřímal.

Klíčovou událostí pro trhy a měnové zvlášť bude čtvrteční zasedání ECB, na kterém se čeká další uvolnění němové politiky. Menu sestává zejména z dalšího snížení úrokových sazeb včetně záporné hodnoty u depozitní sazby a opatření na dodávku řízené likvidity. „Minimálně část těchto opatření je už pravděpodobně v tržních cenách zahrnuta, jakékoliv překvapení a zajímavé komentáře šéfa ECB Maria Draghiho by však mohly vyprovokovat i výraznější pohyb eura proti ostatním měnám včetně koruny. Vzhledem k absenci spekulativního kapitálu na korunovém trhu je ale pravděpodobné, že koruna proti euru setrvá ve svém pásmu z posledních týdnů zhruba 27,35-27,50,“ odhaduje ekonom KB.

 

Newsletter