Koruna znovu padá o více než 10 haléřů na 27,95 Kč za euro, kvůli HDP

Koruna na horší čísla o české ekonomice reaguje oslabením o více než 10 haléřů až na kurz 27,94 Kč za euro.  Vůči americkému dolaru potom česká měna oslabuje o 5 haléřů na 20,92 Kč za dolar. Euro je po zveřejnění horších čísel o hrubém domácím produktu v Německu a Francii kupodivu klidné, kurz se nachází na 1,3365 EURUSD.

Česká ekonomika ve druhé čtvrtině roku proti čtvrtletí prvnímu pouze stagnovala, meziroční růst dosáhl 2,6 procenta po 2,9% růstu v prvním čtvrtletí. Je to výrazně méně proti očekávání ekonomů. Jejich konsensus zněl 0,3 procenta a 3 procenta.

Tuzemská ekonomika stagnovala, zasáhly ji i tabákové daně

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí dokonce klesla. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do června snížil o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Meziroční růst HDP ve 2Q dosáhl 0,8 %. Špatná zpráva přišla rovněž z Francie, jejíž ekonomika ve druhém čtvrtletí opět stagnovala.

Naopak zbytku střední Evropy se dařilo lépe, než se očekávalo. Maďarský HDP zaznamenal meziroční růst o 3,9 % místo očekávaných 3,5 %. Slovenská ekonomika meziročně posílila o 2,5 % při konsensuálním odhadu 2,4 %. Polský HDP ve druhém čtvrtletí rostl v souladu s odhady analytiků o 3,2 % meziročně.

Ranní oslabení koruny k euru je jednoznačně reakcí na horší čísla z české ekonomiky, forint i zlotý jsou totiž vůči euru stabilní. Přestože jde zatím jen o první odhad ČSÚ a revize může přinést spíše lepší čísla o našem HDP, může koruna na této vlně dále oslabovat a testovat hladinu 28,00 EURCZK, stejně jako minulý týden.

To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00

Stejně tak pod prodejním tlakem zůstává i euro vůči dolaru, nejen kvůli geopolitické krizi, ale jak ukázaly dnešní údaje i čím dál více se na jednotné evropské měně podepíše slabý fundament. V 11:00 hodin bude ještě zveřejněna inflace v eurozóně  (odhad 0,8 %) a evropský HDP (odhad +0,7 % meziročně), odpoledne potom pravidelná týdenní zpráva o počtu nezaměstnaných v USA a amerických dovozních cenách.

Newsletter