Koruna zůstává slabší, dolar k euru znovu klesá pod hladinu 1,3700 EURUSD

Koruna otevírá bez výraznějších změn na úrovni 27,48 Kč za euro, eurodolarový kurz v úvodu evropského obchodování klesá pod hladinu 1,3700 EURUSD na 1,3695. Dnešní den bude bez zásadních makroekonomických zpráv, britskou librou by mohly zahýbat jen údaje o maloobchodních tržbách a cenách průmyslových výrobců. Večer jsou naplánované projevy o měnové politice členů bankovní rady (resp. výboru FOMC) Fedu Plossera a Dudleye.

Ve srovnání s minulým týdnem česká koruna zůstává skoro o 10 haléřů slabší. Na americký dolar dopadají klesající výnosy amerických treasuries. Akciový index Nikkei225 dnes uzavřel se ziskem 0,5 %. Dolar včera propadl k japonskému jenu až na 3,5měsíční minima, na úroveň 101,11 USDJPY. Dnes se v Evropě obchoduje na hladině 101,45 USDJPY.

Dolar oslabují obavy o další vývoj americké ekonomiky, která neoživuje tak rychlým tempem, jak se předpokládalo. Prezident dallaského Fedu Richard Fisher a sanfranciského Fedu John Williams včera pokračovali v panelové diskusi v holubičí měnové rétorice. Podle Williamse by americká centrální banka měla začít zvyšovat úrokové sazby nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Podle analytika banky BNP Paribas Vasilije Serebiakova je síla eura pouze výsledkem slabosti dolaru napříč trhy. Za vším stojí vývoj výnosů amerických treasuries.

Evropské akciové trhy dnes otevřely mírným poklesem, německý index DAX oslabuje o 0,1 %, francouzský CAC -0,3 %, britský FTSE100 ztrácí 0,1 %. Zítra bude zveřejněn záznam z posledního měnověpolitického jednání FOMC, který by mohl poskytnout nové informace o načasování utahování měnové politiky Fedu, na což by dolar mohl zareagovat.

Newsletter