Kovanda: ČR i letos splní maastrichtská kritéria

Dnes zveřejněné údaje o deficitu a dluhu vládních institucí v prvním čtvrtletí potvrzují pokračující postupné zlepšování stavu české ekonomiky a s ním související ozdravování tuzemských veřejných financí.​

Vládním institucím klesla v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně úroveň deficitu o více než polovinu ze 3,84 na 1,56 procenta hrubého domácího produktu. Snížení deficitu ze 37,8 miliardy korun na 16,1 miliardy korun pomohly hlavně příjmy institucí, ale klesly i výdaje na sociální dávky či investice. Meziročně se zmenšil i dluh vládních institucí.

Zejména v oblasti deficitu sektoru vládních institucí došlo meziročně k poměrně citelnému zlepšení. K redukci dluhu vládních institucí zásadním způsobem přispívá stabilizace státního dluhu, která je však výsledkem rozpouštění akumulovaných rezervních prostředků.

Data za první čtvrtletí signalizují, že ekonomika Česká republiky bude i v letošním roce – tak jako v letech 2013 a 2014 – v daných oblastech bez problému plnit maastrichtská konvergenční kritéria pro přijetí eura.

Newsletter