Kovanda: Hypotéky jsou stále na dně

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v lednu vykázala úroveň 2,06 procenta, stejně jako loni v prosinci. Jen nepatrně tak zaostala ze svým rekordním minimem, 2,05 procenta, na něž klesla v červnu 2015. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Sazby hypoték se stále nacházejí nedaleko svého historického dna. Tlaky na jejich další snížení přitom podle Kovandy proti prosinci dále zesílily. „Inflace v ČR sice v lednu zrychlila, nicméně Evropská centrální banka vážně uvažuje o dalším uvolnění měnových podmínek. Uchýlí se k němu pravděpodobně na své nadcházejícím, březnovém měnověpolitickém zasedání,“ dodal ekonom.

Uvolnění měnových podmínek ze strany ECB stupňuje tlak na posílení koruny, jemuž bude muset ČNB v rámci svého intervenčního režimu. Dost možná nakonec uvede i záporné úrokové sazby, o nichž na své posledním měnověpolitickém zasedání vážně diskutovala.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně. Pokud by se dále uvolnily, nelze vyloučit propad průměrné sazby hypoték v ČR pod dvě procenta. „Obecně lze říci, že doba extrémně výhodných hypoték zdaleka nekončí, a i když se banky zaklínají, že se sazbami dolů již nepůjdou, jistý prostor stále existuje,“ uvedl Kovanda.

Newsletter