Kovanda: Mzdy ve třetím čtvrtletí porostou tempem tří procent

Český statistický úřad zveřejní 4. prosince údaje k vývoji mezd ve třetím čtvrtletí. Podle odhadu společnosti Roklen vzrostou mzdy meziročně o tři procenta v nominálním vyjádření a 2,4 reálně, po očištění o inflaci. Průměrná hrubá měsíční mzda by tak ve třetím čtvrtletí měla činit 25 530 korun.

Zásadním důvodem předpokládaného poměrně příznivého vývoje je situace na trhu práce, který vykazuje postupné zlepšování. Zatímco ještě v říjnu 2013 připadalo na jedno volné pracovní místo 14,2 uchazeče, při míře nezaměstnanosti dle údajů z úřadů práce čítající 7,6 procenta, letos v říjnu už to bylo pouze 8,9 uchazeče při míře nezaměstnanosti 7,1 procenta.

Zlepšování stavu trhu práce by nemělo ustat ani v nadcházejících měsících, ačkoli nelze vyloučit možný přechodný mírný nárůst míry nezaměstnanosti související s ukončováním sezónních prací. Ruku v ruce s tím bude v nadcházejících čtvrtletích zrychlovat i dynamika růstu mezd, jak v nominálním, tak reálném vyjádření. Při stále nízké úrovni inflace povzbudí tento růst spotřební apetit Čechů, který bude dále umocněn růstem mezd ve státní sféře. Na platy státních zaměstnanců je pro rok 2015 v rozpočtu vlády vyčleněna suma o šest procent vyšší než letos, což je nejstrmější nárůst za poslední léta.

Newsletter