Kovanda: Trestní oznámení k státnímu dluhu má chatrné základy

AKTUALIZOVÁNO – Trestní oznámení, které podalo ministerstvo financí kvůli některým transakcím z let 2004, 2005 a 2009, má podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy chatrné základy. Podle něj se zdá, že celá věc je minimálně zčásti motivována politicky. Transakce odhalil audit řízení státního dluhu. Prý při nich mohla vzniknout škoda v řádu miliard korun.

Mluvčí ministerstva Michal Žurovec neupřesnil, jestli trestní oznámení míří na neznámého pachatele, nebo na konkrétního člověka. „Z taktických důvodů, abychom nemařili průběh vyšetřování, nebude ministerstvo nyní sdělovat další podrobnosti,“ dodal Žurovec. V letech 2004 a 2005 byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v roce 2009 ministerstvo vedl Miroslav Kalousek (TOP 09) a po něm Eduard Janota.

Neovlivní: Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli půjčkám od bank

Interní audit ministerstva financí podle Žurovce některé transakce shledal jako pochybné. K podobným závěrům dospěla kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu, jejíž výsledky úřad zveřejnil v polovině března, dodal. Mluvčí NKÚ Olga Málková uvedla, že úřad nepodal trestní oznámení, protože výsledek jím kritizované swapové operace bude znám až v roce 2035 nebo 2036, až doběhne „Může se stát na světových trzích něco, co z úroku 3,2 procenta udělá nádheru,“ doplnila.

Podle Kovandy je zásadní výrok mluvčí NKÚ. Tím NKÚ připouští, byť nepřímo, že napadané rozhodnutí ministerstva financí z dřívějších let se ještě nakonec může ukázat jako poměrně prozíravé. „Odhadnout výši úrokových sazeb za 20 let si v tuto chvíli zodpovědně nedovolí predikovat vůbec nikdo, ani žádný z laureátů Nobelovy ceny za ekonomii. Pokud by tedy mělo trestní oznámení stavět na tomto, jedná se o velmi chatrné základy,“ uvedl Kovanda.

Sobotka v reakci uvedl, že emise eurobondů z let 2004 a 2005 měl v kompetenci příslušný útvar ministerstva financí a vyjadřovala se k němu i centrální banka. „Nejsem si vědom žádných skutečností, které by měly postup odborného útvaru po 12 letech zpochybňovat,“ sdělil Sobotka ČTK. Podané trestní oznámení podle něj musí policie nezávisle a důsledně prošetřit.

Aktuálně: Soud potrestal Kalouskova exnáměstka Tomáše Zídka

Podle Kovandy lze připustit, že ministerstvo financí pod vedením ministra Andreje Babiše hospodaří s likviditou efektivněji než za působení předchozích ministrů. To však ještě zdaleka neznamená, že se předchozí ministři dopouštěli protiprávního jednání. To je příliš velká, zjevně politicky motivovaná zkratka, kterou zřejmě soud nemůže uznat jako platnou.

Podle serveru Neovlivní.cz vyšetřování na základě auditu ve svém důsledku znamená vyhlášení války několika velkým bankám, které ze špatné správy státního dluhu dlouhodobě těžily. Mezi finančními domy uvedenými v auditu, podle nějž škoda přesáhla deset miliard korun, je přitom nejméně jeden, který se podílí na financování holdingu Agrofert ministra financí Babišer.

Kovanda upozornil na to, že nižší efektivita ještě automaticky neznačí protiprávní jednání. Lze připustit také to, že některé velké banky v minulosti mohly těžit z nadstandardní vazby s ministerstvem financí. „Bude ovšem poměrně obtížné dokázat, že uváděná škoda je výsledkem nekalého záměru, a nikoli například z daného hlediska nepříhodně se vyvíjejících podmínek na světových finančních trzích, které se zvláště po roce 2008, kdy vrcholila světová finanční krize, vyvíjejí historicky bezprecedentním způsobem,“ konstatoval Kovanda.

Newsletter