Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Krach, nebo hranice 60 tisíc dolarů? „Bitcoinová“ otázka za miliony

Kupujte, dokud je cena nízká. Tohle prohlášení o bitcoinu od amerického startupisty Juliana Hospa není z léta letošního roku, ale z prosince, kdy se bitcoin blížil hranici 20 tisíc dolarů. Hosp totiž vidí velmi reálnou šanci na to, že v příštím roce by cena nejznámější kryptoměny atakovat hodnotu 60 tisíc dolarů. Zároveň však varuje – další propad už je prý na cestě.

Startupista se rozpovídal pro americkou televizi CNBC a má jasno v tom, kde se nachází háček v investování do bitcoinu v příštím roce. Věří, že tato kryptoměna příští rok ztrojnásobí svoji hodnotu. 

„Myslím si, že uvidíme bitcoin vystoupat až na hranici 60 tisíc dolarů. Na druhou stranu věřím, že v jednom okamžiku se propadne až na 5000 USD. Otázkou však je, který z těchto momentů přijde dřív,“ uvedl pro televizi CNBC spoluzakladatel TenX Julian Hosp.

Bitcoin už zažil jednu korekci dva dny před Štědrým dnem, kdy se podle dat Coindesk propadl o 4000 dolarů. Ze svého maxima, které bylo přes 19 tisíc, se tehdy cena snížila až pod 11 tisíc za jeden bitcoin.

Čtyři grafy, které odhalují tikající bombu ve finančním systému

„Tento propad byl pro trh velice zdravý. Někteří investoři jej hned samozřejmě využili k tomu, aby nakoupili se slevou. Bitcoin byl totiž zhruba o 40 procent levnější, než bylo jeho historické maximum,“ poznamenal Hosp.

„Jsem si jistý, že ale uvidíme další propad. Nemyslím si, že v nejbližší době, ale později určitě. Pravděpodobně se dočkáme pohybu nahoru a po něm přijde propad,“ dodal.

Nespočet uznávaných odborníků i politiků v minulosti varovalo o nebezpečí investování do kryptoměn. Hlavním důvodem byl a je argument nulového podkladu aktiva. Hodnota je podle nich příliš virtuální. Hosp během rozhovoru připodobnil extrémní zájem veřejnosti o toto aktivum ke konci 90. let minulého století a takzvané dot-com bublině.

Smolař desetiletí. Pozor na to, co vyhazujete do odpadkového koše

„Nemyslím si, že v několika příštích měsících přijde ‚krypto-zima‘. Pokud se ale podíváme na jednoletý až dvouletý horizont, tak tu zúžení trhu určitě nastane,“ tvrdí Hosp.

„Nebude to klasická bublina, která z ničeho nic praskne a všichni přijdou o peníze. Myslím si však, že digitální peníze a aktiva, které nemají žádné reálné využití budou ze hry vyřazeny. Peníze poputují do kryptoměn, které opravdu přinášejí reálnou hodnotu a využití v každodenním životě,“ dodal.

Newsletter