„Král“ o celosvětové ropné hrozbě

Texaská ropa WTI si prochází strastiplnou cestou na několikaleté dno. Během tohoto roku odepsalo americké černé zlato více jak 20 %. Během dnešního dne si jeho cena dokonce sáhla na úroveň 42 dolarů za barel, což odpovídá dosažení šestiletých minim.

Ropný propad má své výherce i poražené. Ekonomové a analytici se na současnou situaci dívají z různých úhlů pohledu. Mezi ty, kteří na trvající volný pád pohlížejí se silným skepticismem, pak patří „dluhopisový král“ a ředitel investiční společnosti DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach. Ten již v prosinci minulého roku varoval před tím, že ropný propad bude mít dlouhého trvání.

„Doufám, že se barel WTI nebude prodávat za méně než 40 dolarů,“ zmínil během své prosincové prezentace ohledně světového ekonomického dění. „Pokud se tak stane, něco špatně nebude pouze s ekonomikou, ale přímo s celým světem,“ přepisuje Gundlachova slova server Business Insider. „Geopolitické následky takového vývoje budou opravdu, ale opravdu hrozivé,“ varoval.

Poklesem si ale neprochází pouze WTI. I ropa Brent zažívá pokračování volného pádu, který, i přes některé zvraty, trvá od června minulého roku. Ambrose Evans-Pitchard, redaktor deníku The Telegraph, na začátku června poukázal na fakt, že při ceně Brentu pod úrovní 50 dolarů za barel je Norsko jedinou zemí, která je z ropných příjmů schopná pokrýt svůj letošní rozpočet, a to aniž by došlo na jeho destabilizaci.

Z cenového propadu je možné vinit především Organizaci zemí vyvážejících ropu. Dle posledních zveřejněných údajů se těžba OPEC dostala v červenci na nový rekord. Během minulého měsíce bylo vytěženo 31,5 milionů barelů ropy za den, což odpovídá dennímu nárůstu o 100,7 tisíc barelů. I přes značný předchozí skepticismus, se na třetině zmiňovaného přírůstku podílel Írán, a to především díky zrušení sankcí, které byly na zemi uvaleny v souvislosti s jejím jaderným programem.

Aby toho nebylo málo, Gundlach ve spojitosti s celosvětovou ropnou hrozbou poukazuje i na to, co je mu nejbližší. Dluhopisový trh by se rovněž mohl dočkat poměrně silných zvratů. „Pokud ropa spadne na zmiňovaných 40 dolarů za barel, výnos desetiletého amerického státního dluhopisu by se mohl propadnout až na 1 %,“ předvídá „dluhopisový král. Jen pro představu, výnos zmiňovaného bondu se dnes obchoduje na úrovni zhruba 2,157 %.

 

Newsletter