Krátil Andrej Babiš daně? Prověřuje to policie

Andrej Babiš měl údajně ušetřit desítky milionů na daních, a to díky mezeře v zákoně o daních z příjmů. Jeho postupem se nyní bude zabývat policie, která musí prošetřit trestní oznámení podané na počátku roku. Informaci dnes přinesl server Echo24.cz. Podle dokumentu, který má server k dispozici, Babiš údajně s cílem zkrátit si daň před více jak čtyřmi lety od svého holdingu odkoupil jednokorunové dluhopisy.

Podle tehdejší legislativy nemusel Babiš jako fyzická osoba výnosy z úroků danit. Babiš si dodnes z těchto dluhopisů přijde ročně na 90 milionů korun. Babiš použil trik, který vymyslel někdejší ministr financí Miroslav Kalousek, aby zatraktivnil občanům prodej státních dluhopisů. Daňového zvýhodnění tehdy využila po vzoru státu i řada dalších firem.

„Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů. Věřím, že důkladným prověřením a vyšetřením věci orgány činné v trestním řízení dospějí ke zcela jednoznačným zjištěním potvrzujícím, ba dokonce překračujícím uvedená tvrzení,“ píše se v dokumentu, pod kterým je podepsán muž německy znějícího jména.

Jednokorunové dluhopisy představovaly unikátní nástroj daňové optimalizace a Andrej Babiš ho využil v mimořádném rozsahu, jak už dříve upozornil v komentáři ekonomický novinář Miroslav Motejlek. Klíčové slovo však mají v tomto ohledu finanční úřady, které nejspíš proti svému šéfovi nepůjdou, napsal server Echo24.cz.

Newsletter