Která měna letos porazila dolar?

Zlato je dole téměř o 10 procent, hlavní americké akciové indexy nijak neohromily a energetické komodity téměř všechny klesly, a to o více než 30 procent. Pro investory těžký rok. Jeden z nejlepších výsledků tak předvedlo aktivum, které je oblíbeno zejména mezi kryptoanarchisty.

Ještě před několika málo lety bývaly doby, kdy jste #bitcoin mohli získat pouze od několika málo lidí, pouze osobně a…

Posted by Roklen24 on Friday, 25 December 2015

Bitcoin – digitální měna, která má, podle některých, ambice být potenciální nástupce globálního měnového systému, získala od počátku roku vůči americkému dolaru 37 procent. Z 313 dolarů ze začátku roku vzrostla, podle složeného cenového indexu CoinDesk, na současných 430 dolarů. Kde vzal bitcoin tak obrovské zisky? Navíc, když se v polovině ledna ponořil pod úroveň 175 dolarů a po několika neúspěšných pokusech „nasadil“ až od počátku října? Odpověď není úplně jednoduchá.

Možná díky novinovým titulkům, že dvojčata Winklevossova spouštějí burzu nebo díky možné finanční podpoře od Bain a MasterCard. Někteří tvrdí, že za tímto skokem lehce obchodovatelného aktiva mohl být strach spekulantů. Vliv měla svým způsobem i Čína, jak jsme psali v článku Cena bitcoinu prudce roste. Kde našel motor?

Pro Brendana O‘Connora, generálního ředitele firmy Genesis Global Trading, která obchoduje s bitcoinem, byl nárůst na konci roku výsledkem řady pozitivních trendů. Poznamenal, že financování startupů souvisejících s bitcoinem pomohlo stanovit legitimitu odvětví. To pomohlo tlačit do investování institucionální investory. „Hledají investice v nekorelované třídě aktiv,“ poznamenal O‘Connor, a dodal, že finanční firmy je pravidelně kontaktují, aby se s bitcoinem naučily obchodovat. „Pořád je však velké množství těch, kteří se na bitcoin dívají jako na spekulativní investici, ale myslím si, že až vše vyzkoušejí, zažijeme ještě dramatický nárůst.“ Dalším významným trendem v odvětví byl postupně rostoucí zájem o technologie a také zanedbatelná struktura poplatků pro provádění plateb, řekl O‘Connor.

Dobré připomenout, že koncem roku 2013 zažil bitcoin děsivý pád z úrovně 1 150 dolarů na lednových 200 dolarů. Podle odborníků byla příčinou tohoto pádu bublina, která se kolem digitální měny v této době vytvořila. Jaký bude rok 2016? Podle některých bude kryptoměnu čekat další růst. S bitcoinem si však úplně jistí být rozhodně nemůžeme. 

Newsletter