Americká inflace vzrostla mírně rychleji, než činil konsensus. Trh čísla evidentně „prohlédl“ z titulu tranzitorních efektů. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje. Oslabující dolar se na měnách regionu nijak výrazně neprojevuje. Koruna balancuje na hraně 26,00 za euro.

Kterým tech firmám vydělávají zaměstnanci nejvíce peněz?

Zajímalo Vás, jakou cenu má zaměstnanec Applu, Googlu, Facebooku nebo Microsoftu? Nyní se to můžete dozvědět díky analýze serveru Bussiness Insider, která znázorňuje výnosy průměrného zaměstnance pěti set firem v indexu S&P 500 sestaveného agenturou Standard & Poor’s.

V analýze byly firmy rozděleny do deseti sektorů, přičemž jednoznačně nejvyšších výnosů dosahoval sektor energetiky, kde průměrný zaměstnanec vydělá firmě 1 786 tisíc dolarů. Druhý sektor zdravotní péče dosahoval zhruba poloviny, a to 889 tisíc dolarů. Třetí veřejné služby pak 813 tisíc dolarů. Na druhém konci žebříčku naopak skončil sektor průmyslových podniků s průměrem 321 tisíc dolarů.

Překvapivě nízkých výnosů dosahuje sektor informačních technologií, kde průměrný zaměstnanec vydělá firmě 484 tisíc dolarů, což tento segment řadí na osmou příčku. Jedním z hlavních důvodů, proč zaměstnanec IT „nemá“ pro zaměstnavatele na první pohled tak vysokou cenu, můžou být podle autorů analýzy nižší nezaměstnanecké náklady technologických firem ve srovnání například s energetikou nebo zdravotní péči.

Z grafu níže vyplývá, že nejvýnosnější zaměstnance má společnost Apple s průměrem 1,9 milionu dolarů, další je Facebook s 1,6 miliony a třetího Alphabet, mateřská společnost Googlu, kde jeden zaměstnanec firmě v průměru vydělá 1,3 milionu dolarů. Ačkoliv se Apple umístil na prvním místě, hlavní příjem firmy je z prodeje výrobků, které jsou nákladné na materiál, a tak výrazně převyšují náklady Googlu a Facebooku, které vydělávají hlavně z reklam. Microsoft je možná až trochu překvapivě na desátém místě mezi technologickými firmami, nicméně když 748 tisíc dolarů průměrného výnosu zaměstnance vynásobíme 190 tisíci zaměstnanci po celém světě, už se o takové zklamání nejedná.

Firmou s největším výnosem na zaměstnance byla vyhodnocená farmaceutická společnost AmerisourceBergen se 7,9 miliony dolary. Nejnižší výnosy byly například u McDonald’s (66 tisíc dolarů) a Starbucks (84 tisíc dolarů). Pro zajímavost, všech 500 firem zahrnutých v S&P 500 v roce 2016 generovalo výnosy o velikosti 11 bilionů amerických dolarů a zaměstnalo celkem 25 milionů lidí po celém světě.

Newsletter