Kupci v Praze se zaměřili na ČEZ, PX dnes zasvítil zeleně

Pražská burza se dnes inspirovala na západoevropských trzích a za podpory valné většiny titulů rostla. Index PX si za dnešek připsal zisk 0,69 %, díky čemuž umazal veškeré ztráty od začátku roku a dostal se tak do celoroční kladné bilance. V odpolední části seance trhy podpořila vzestupná revize růstu amerického HDP ve 3Q, podle níž největší ekonomika světa rostla o 3,9 %.

Sílící konkurenty z německého trhu dnes začal dohánět ČEZ a konečně tak reagoval na rostoucí ceny elektřiny. Akcie tuzemské energetiky, na níž se v dnešní seanci soustředila zhruba polovina všech obchodních objednávek, vyšplhaly o 0,7 % nad 609 korun, zatímco RWE i E.ON dnes přidávají přes 3 %. Včera po závěru trhu byla zveřejněna zpráva, že švédská energetika Vattenfall prodá své uhelné elektrárny a doly v Německu. O aktiva již vyjádřil zájem český EPH, mluvčí ČEZu zájem skupiny nepotvrdila, ale ani nevyloučila.

Vattenfall prodává německé doly a elektrárny. Co na to ČEZ?

K růstu se odhodlala také Komerční banka, která ziskem 0,9 % vyšplhala nad 4.730 Kč. Podpořila ji druhá z bank, rakouská Erste se závěrem na 594 Kč. Pojišťovna VIG se dnes naopak zapsala na seznam ztrátových výjimek a odepsala 1 %. V červeném v závěru zasvítil i tabák Philip Morris, končící na 10.150 Kč.

Z pohledu výše procentuálního zisku byla dnes vítězem telekomunikace O2, která zakončila o více než 5 % silnější na 243 korunách. Bezmála 2 % si připsal Pegas, který ve čtvrtek před trhem zveřejní hospodářské výsledky za třetí kvartál.

Newsletter