Kuroda: Bank of Japan je připravena dál uvolnit politiku

Japonská centrální banka Bank of Japan je připravena k dalšímu uvolnění měnové politiky, které by podpořilo inflaci a hospodářský růst. Uvedl to v sobotu její guvernér Haruhiko Kuroda na sympoziu centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole.

„Bank of Japan bude dál pozorně zkoumat rizika a bez váhání přikročí k dodatečnému uvolnění měnové politiky,“ řekl Kuroda. Centrální banka se již dlouhou dobu snaží podporovat inflaci a hospodářský růst mimořádně nízkými úrokovými sazbami i rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Bank of Japan sazby nezměnila, zvyšuje odkupy ETF

Páteční údaje vlády nicméně ukázaly, že spotřebitelské ceny v Japonsku se v červenci meziročně snížily o 0,5 procenta. To představovalo jejich nejprudší pokles za více než tři roky. Inflace se tak nachází velmi daleko od dvouprocentního cíle centrální banky.

Bank of Japan se snaží inflaci už tři roky zvýšit extrémně uvolněnou měnovou politikou, která zahrnuje rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů. Její snahu však nyní podkopává slabý hospodářský růst a vzestup kurzu jenu, který vůči dolaru letos zpevnil o 20 procent. To podkopává japonský vývoz a kapitálové investice.

Většina ekonomů podle průzkumu agentury Reuters předpokládá, že Bank of Japan příští měsíc přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Japonská centrální banka již dříve oznámila, že hodlá v září uskutečnit „komplexní revizi“ své politiky.

Newsletter