Kuroda (BoJ): Nižší sazby, nové nápady i drastická opatření

Sázka na to, že japonská centrální banka přistoupí k dalšímu uvolnění své měnové politiky, se postupně stává čím dál tím jistější. Tuto představu jako poslední podpořil samotný guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Podle něj je prostor pro mnohem nižší sazby stále otevřen. Stejně tak se by se banka neměla bránit „novým nápadům“ ani drastickým opatřením souvisejícím s dosažením inflačního cíle.

Možnost prohloubení úrokových sazeb ještě více do záporu stále existuje. Stejně tak je možné další navýšení objemu skupovaných aktiv v rámci programu QE, zaznělo během pondělního vystoupení šéfa centrální banky na tokijské konferenci Kisaragi-kai. 

„Dokonce i v rámci současného rámce měnových nástrojů je stále možné posouvat sazby více do záporu,“ přepisuje Kurodova slova server CNBC. „Mimo mísu by neměly být ani další nové nápady. Nevylučuji ani situaci zavedení drastických opatření, a to i přesto, že by šly ruku v ruce s vyššími náklady. Centrální banka na takový scénář musí být vždy připravena.“

Kuroda rovněž poznamenal, že rozhodně nesdílí představu o dosažení limitů měnové politiky Bank of Japan. Klíčové do budoucna bude především srovnání všech nákladů a přínosů aplikovaných nástrojů, přičemž banka v tomto směru nebude nikterak zdrženlivá, pokud si to bude ekonomická situace země vyžadovat.

Aktuálně se hlavní sazba Bank of Japan nachází na -0,1 %. Objem skupovaných dluhopisů v rámci programu QE má stanovenou velikost 80 bilionů jenů za rok. Jediné, k čemu při posledním zasedání banka přistoupila, bylo zvýšení objemu nakupovaných ETF z 3,3 bilionů jenů na 6 bilionů. Tento měnový stimul přišel v návaznosti na ten fiskální, v jehož rámci přislíbil premiér Abé dodatečných 28 bilionů jenů na podporu chodu ekonomiky.

Jak bude vypadat budoucí podoba politiky japonské centrální banky, se dozvíme 21. září, kdy bude zveřejněn výstup dvoudenního zasedání vedení Bank of Japan.

Newsletter