Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Kurzový závazek je mrtvý, ať žijí úrokové sazby!

Kurzový závazek České národní banky skončil. Trhy tento krok již nějakou dobu očekávaly a reakce je tak zatím poměrně umírněná. S koncem závazku vyvstává několik důležitých otázek. Jak moc je ČNB ochotna nechat korunu posilovat případně oslabovat, pokud bude mít výraznější tendenci posilovat či oslabovat. Další otázkou je, kdy chce ČNB začít normalizovat sazby. Uvedl to ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle něj nyní centrální banka vstupuje do vyčkávacího módu a se zvyšováním sazeb bude čekat. Inflační tlaky v ekonomice totiž podle nás ustoupí a meziroční cenový růst bude zvolňovat.

Kurzový závazek je po téměř třech a půl letech minulostí. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že tento krok bankovní rada učinila po „posouzení dostupných ekonomických dat a prognostických scénářů“. Bankovní rada věří, že již došlo „k naplnění podmínek pro udržitelné plnění inflačního cíle do budoucna“. S tímto hodnocením souhlasíme, a proto nám ukončení kurzového závazku dnes přišlo jako přirozené.

ČNB i nadále uvádí, že „je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat“, nicméně konkrétní úrovně, na kterých by se mohla na trhu objevit, neuvedla. ČNB pravděpodobně nechce stanovovat nové úrovně kurzu, které by trhy mohly vnímat jako novou hladinu kurzového závazku. Předchozí vyjádření členů bankovní rady napovídají tomu, že ČNB hodlá koruně poskytnout více volnosti, než jsme dříve předpokládali.

„My se domníváme, že posílení na úroveň 25 EURCZK by ČNB pravděpodobně ponechala bez reakce. Na druhé straně by národní banka pravděpodobně reagovala až na 28 EURCZK, protože oslabování by výrazně ohrozilo plnění inflačního cíle centrální banky. My předpokládáme, že kurz koruny se k těmto hodnotám v prvních měsících nepřiblíží a ČNB tak bude moci zůstat v klidu,“ uvedl Zeisel.

Úrokové sazby se znovu stávají hlavním nástrojem měnové politiky

Prognóza ČNB počítá s výrazným zvyšováním sazeb hned ve třetím čtvrtletí. „My se domníváme, že ČNB letos sazby zvyšovat ještě nebude. ČNB potvrdila, že nyní zvolí vyčkávací taktiku a očekáváme tedy, že počká, kde se ustálí kurz koruny a jaké budou efekty odstranění kurzového závazku. Posléze se bankovní rada bude radit o tom, jestli je třeba ještě utahovat měnovou politiku, což by dnes již znamenalo zvyšovat sazby. My se domníváme, že ČNB tento krok letos neprovede, přestože její prognóza na to ukazuje. V létě se podle nás ukáže, že domácí poptávkové tlaky jsou slabší, než předpokládala prognóza centrální banky,“ míní Zeisel.

Platy podle nich rostou pomaleji a jejich zvyšování by ještě mohlo zbrzdit výraznější posílení koruny, které by ukrojilo ze zisků exportérů, a hlavně zhoršení očekávání ohledně příjmů. I guvernér Rusnok na tiskové konference naznačil, že centrální banka očekává mírné zvolnění cenového růstu z únorových 2,5 %. „To je v souladu s naší současnou prognózou. ČNB tak letos ještě bude opatrná, než si všichni na volatilní korunu zvyknou,“ dodal Zeisel.

Newsletter