Kvalitnější život díky pěti minutám denně? FitnessOffice nabízí inovativní službu při sedavém zaměstnání

Spoluzakladatelé programu OfficeFitness, zleva Ondřej Horák a Jiří Zadina. Zdroj: OfficeFitness

Lidé se sedavým zaměstnáním prosedí denně až 14 hodin, což je obrovská zátěž pro organismus. Ne každý navíc tento stav dokáže správně kompenzovat. Nový online program OfficeFitness ukazuje, že správné cvičení pouhých pět minut denně může neblahé následky dlouhého sezení napravit a spolu s radami z oblasti osobního rozvoje dokáže pomoci lidem žít kvalitnější a zdravější život. “Následků sedavého životního stylu je mnoho a jedná se o skrytou hrozbu pro většinu populace. Zdravé návyky prováděné každý den dokáží s tělem dělat zázraky,“ říká v rozhovoru pro Roklen24 spoluautor programu OfficeFitness Ondřej Horák. Jaké jsou nejčastější zdravotní potíže a chyby, kterým lidé se sedavým zaměstnáním čelí,  jaké oblasti tělesného i duševního zdraví jsou opomíjené a proč může být pětiminutové cvičení na pracovišti přínosnější než hodina v posilovně dvakrát týdně? Odpovědi nejen na tyto otázky se dočtete v rozhovoru níže.

Jaký je příběh za OfficeFitness? Co vás vedlo k tomu rozjet takovýto program?

Za programem OfficeFitness stojí dva kamarádi, kteří se dokonce narodili ve stejný den ve stejné porodnici. Já – Ondřej Horák, jsem si prošel nemilou životní etapou, kdy jsem vyhořel a tím téměř celý dosavadní život vzal za své. Prodal jsem své podnikatelské aktivity a postupně zaváděl do svého života zdravější návyky. Čím dál více mě začalo oslovovat téma osobního rozvoje, stal jsem se životním koučem a pochopil jsem spoustu mechanismů, které na pozadí ovlivňují a tvoří lidský život. Uvědomil jsem si, že zásadním pro to, jaký máme život, je to, jak se cítíme každý den. Naše emoce jsou to, co žijeme. 

Následně jsem se potkal s dlouholetým kamarádem Jiřím Zadinou a díky jeho bohatým zkušenostem v oblasti fitness vznikla idea pomáhat lidem, kteří sedí dlouhé hodiny v práci nebo na home office za počítačem. Denně tak prosedíme včetně cesty do zaměstnání a doma u televize celkem až 14 hodin. To je tak obrovská zátěž na organismus, že se dříve nebo později objeví neblahé důsledky. A právě zdravé návyky prováděné každý den dokáží s tělem dělat zázraky. Vytvořili jsme online program OfficeFitness, který lidem vytvořením návykového cvičení pomáhá ke zdravějšímu tělu, očím nebo k uvolnění od stresu.

Jaké jsou nejčastější zdravotní potíže, které u lidí s kancelářskou prací řešíte, a jak moc situaci zhoršila koronavirová pandemie?

Nejčastěji se jedná o bolesti zad, rukou, kardiovaskulární potíže, nebo dokonce obezitu. Následků sedavého životního stylu je mnoho a jedná se o skrytou hrozbu pro většinu populace. V programu pomáháme právě s pravidelným posilováním oslabených partií, protahováním zkrácených svalů, hodně se zaměřujeme i na krční páteř. Věnujeme se také rukám, předloktí i zápěstí, která značně trpí od psaní na klávesnici nebo na myši. Často opomíjenou oblastí jsou přetížené oči a také stres v práci, takže v našem programu naleznete pravidelně také videa na uvolnění a posílení očí nebo dechová cvičení.  

Koronavirová pandemie značně změnila styl práce zaměstnanců, a to hlavně přechodem na home office. S tím neměla většina lidí zkušenosti a ocitla se tak bezradná. Proto jsme do našeho programu zařadili i rady, jak si lépe nastavit pracovní prostředí, organizovat úkoly, čas nebo skloubit osobní a pracovní život. Součástí programu je i obličejová jóga, která pomáhá zpevnit a zkrášlit obličej. Na obličeji jsou svaly jako na zbytku těla a i o ty je potřeba se starat. Lekce osobního rozvoje pak pokládají otázky, které si my sami nepokládáme každý den a jejich zodpovězení může posouvat naše životy k tomu, abychom byli šťastnější a spokojenější. Výhodou OfficeFitness je to, že se na většinu lekcí nemusíte převlékat a zvládnete cvičit na židli nebo u ní. Výjimkou jsou pak lekce jógy nebo instruktáž správného posilování s vlastním tělem. 

Jádrem programu OfficeFitness jsou pětiminutová videa, která se zpřístupňují každý den. To opravdu stačí cvičit v takovýchto krátkých blocích nebo je to také částečně snaha motivovat klienty k tomu začít něco dělat, protože dát si pětiminutovou pauzu je relativně snadné? Jak často by se měly cviky v těchto blocích opakovat?

Obojí je správně. Pět minut denně opravdu stačí pro to, abychom se cítili lépe a protáhli si a posílili ty nejzatěžovanější partie. Pravidelnou přestávku při sedavém zaměstnání bychom si měli dělat každou hodinu. Jsme pak méně unaveni a jsme také produktivnější. Přestávky lze využít i ke krátké procházce nebo právě cvičení ideálně alespoň jednou denně. Všechna již zpřístupněná videa jsou k dispozici, můžete se tedy vrátit k jakékoliv lekci a procvičit si partie, které vás zrovna trápí. Každopádně kratší cvičení je pro klienty zábavnější, dostupnější a tím pádem má celkově větší efekt. 

Cvičit můžete přímo v kanceláři. Zdroj: OfficeFitness
Cvičit můžete přímo v kanceláři. Zdroj: OfficeFitness

Co jsou nejčastější chyby, které u lidí se sedavým zaměstnáním, co se týče pohybu a sportu, vidíte? Čím si nejvíce může člověk, ačkoli v dobré víře, naopak ublížit?

Nejčastější je vadné držení těla, které má spojitost také s nesprávným nastavením pracovního místa. Dále pak opakující se chybné pohyby, které děláme celý den. Setkáváme se poměrně často s  představou, že dokážu kompenzovat celý týden na židli tím, že půjdu jednou dvakrát týdně do fitness centra. Taková návštěva může naopak ublížit, protože nesprávné držení těla z celého týdne se zafixuje a v posilovně se tento nedostatek ještě prohloubí. Nejdříve je potřeba tělo napravit, protáhnout, posílit a zpevnit vnitřní stabilizační systém a potom je dobré jít si zacvičit do posilovny.

Jaký ohlas zatím máte od klientů? Vítají online řešení oproti standardním fitness? 

Ohlas je velmi pozitivní. Klienti vítají online zprostředkování zdravého pohybu, protože mohou cvičit kdykoliv chtějí. Stačí jim k tomu pouze počítač nebo mobil a internet. Přístup mají 24 hodin denně, takže je-li někdo ranní ptáče, může cvičit i v pět ráno.

 Co pro vás bylo při startu programu největší výzvou? Řešili jste na začátku například nějaké technologické bariéry, případně nějakou větší vstupní investici?

Na začátku jsme řešili, jak celý program pojmout tak, aby byl pro klienty co nejefektivnější a zároveň, aby pro ně byl co nejpříjemnější. S technologickými bariérami jsme si časem poradili a celý program funguje, jak má, tedy každý pracovní den nová lekce. Celkově nás tvorba programu přišla na téměř dva miliony korun, které jsme zafinancovali z vlastních zdrojů.

Klient si zatím může předplatit službu na měsíc, půl roku nebo na rok. Jak funguje obsah na tato období a jak motivujete klienty, aby s vámi zůstali co nejdéle?

S klienty jsme v pravidelném kontaktu. Vydáváme motivační a vzdělávací články a každý pracovní den od nás dostávají připomínkový email ohledně nové lekce v programu. Dále je každý klient odměňován za odcvičené lekce body a vyhlašujeme také soutěže o nejpilnější klienty měsíce. Mohou vyhrát například wellness pobyty, pomůcky pro zlepšení ergonomie pracovního místa a nebo pořádáme různé workshopy.

Program OfficeFitness má za cíl pomoci lidem žít kvalitnější a zdravější život. Kolik již máte klientů a kolika lidem byste rádi v následujících letech takto pomohli? Sledujete ještě jiná kritéria, která jsou pro vás ukazatelem úspěšného plnění vaší mise?

Doposud prošlo našim programem okolo 20 000 lidí a naším cílem je během několika let pomoci alespoň dalším 100 000 lidí. Kromě kladných ohlasů, které se k nám od nadšených klientů dostanou, sledujeme také to, jak často cvičí a jak se jim daří plnit jednotlivé úkoly u každé lekce.

Kam byste s programem chtěli cílit dál, až se potenciál českého trhu naplní? Přemýšlíte o rozjetí dalších programů nebo expanzi na zahraniční trhy?

Nad expanzí přemýšlíme, nicméně máme aktuálně spoustu práce s domácím trhem. Expanze souvisí s dalším růstem ve více vnitrofiremních oblastech, takže jdeme cestou postupného budování a plnění cílů na denní bázi. Jako zajímavé trhy se nám jeví především Slovensko, Polsko a skandinávské země. Nicméně za počítačem v současnosti sedí lidé na celém světě, takže potenciál našeho produktu je veliký.

Ondřej Horák je kouč a spoluzakladatel OfficeFitness. Zaměřuje se na zavedení zdravých návyků do života lidí i zaměstnanců ve firmách. Pomáhá v prevenci vlivů sedavého zaměstnání na výkonnost lidí a firem díky komplexnímu online programu.

Newsletter