Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Květen přinesl pokles průmyslu v EU i eurozóně

Dubnový růst vystřídal květnový pokles. Průmyslová výroba v eurozóně i Evropské unii klesá o shodných 1,1 procenta a střídá 0,7% dubnový vzestup. Po předchozích poklesech průmysl výš tlačily energie (+3 %), ale opačně působily všechny hlavní složky: 2,4% pokles mezispotřeby, 2,2% pokles běžného zboží a 1,8% pokles spotřebitelského zboží dlouhodobé povahy.

Nejtvrdší propad průmyslu zaznamenaly s 3,6 % Portugalsko a 3,2 % Švédsko, s 2,1 % pak Dánsko. Zlepšení se dočkalo s +2,6 % Rumunsko (může být pozitivní pro Erste, CETV) či s 1,6 % Litva. Pomyslný bronz s růstem o 1,1 % přidává ke skutečnému bronzu z MS ve fotbale Nizozemí.

Rumunsko vede s +15 % i vzestup průmyslu v meziročním srovnání, kdy průmysl v eurozóně vzrostl o půlprocento a v celé EU o 1,1 %. Dvouciferně si polepšil proti květnu 2013 také průmysl v Litvě a na dosah 10 % je Maďarsko. Opačné jsou zprávy z Malty (-11,9 %) a pro eurozónu i celou EU důležitá zejména informace o 4,2% poklesu u Francie, která je za Německem dalším z průmyslových motorů Evropy.

Evropě vynechává motor, francouzská ekonomika ne a ne růst

Oživení evropského průmyslu vede periferie, zaostává Francie

Soukromý sektor eurozóny roste pomaleji, Francie stále v režimu zpátečky

Newsletter