Kypru hrozí prodloužení recese. Chybí ruští turisté

Hospodářské problémy Ruska vyvolávají obavy, zda se Kypru podaří v letošním roce vrátit k ekonomickému růstu. Kypru tak hrozí, že bude již pátým rokem za sebou v recesi, varují analytici.     

Problémy ruské ekonomiky a rublu prosakují i na ostrov ve Středozemním moři. Podle odhadů je totiž až deset procent kyperské ekonomiky napojeno na Rusko. „Nepředpovídám růst v letošním roce, především kvůli ruské krizi a poklesu příjezdu turistů,“ uvedla finanční konzultantka Sapienta Economics Fiona Mullenová.    

Kyperská ekonomika je od poloviny roku 2011 v recesi. V roce 2013 musela požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o záchranný úvěr deset miliard eur, aby se vyhnula bankrotu. Vláda a zahraniční věřitelé očekávají letos mírný růst v rozmezí 0,4 až 0,5 procenta. Loni podle odhadů ekonomika klesla o 2,8 procenta. „Můj odhad pro letošní rok je pokles o 0,7 procenta,“ dodala Mullenová.    

Kauza Kypr 

Nejviditelnějším dopadem ruské krize je prudký pokles turistů z Ruska, kteří v roce 2013 činili zhruba čtvrtinu všech turistů na ostrově a zařadili se na druhé místo za Brity. Na celkových příjmech země z cestovního ruchu se pak podílejí 30 procenty.     

Pokles ruského rublu, který situaci v ekonomice přiblížil krizi roku 1998, však přiměl mnoho Rusů zrušit turistické cesty do zahraničí. Počet příjezdů Rusů tak v listopadu meziročně klesl o 25 procent a podle výhledu některých turistických agentů se letos počet ruských turistů sníží o 15 až 25 procent. Cestovní ruch má na celkovém hrubém domácím produktu země podíl zhruba 11 procent. 

Ruská ekonomika čelí od listopadu prvnímu poklesu od října roku 2009, pod tlakem levné ropy a západních sankcí za kroky na Ukrajině. Ruský ministr financí Anton Siluanov mimo jiné prohlásil, že s cenami ropy pod 60 dolary za barel čeká pokles ruské ekonomiky v příštím roce o zhruba 4 procenta.

Ruská ekonomika klesá, propadly investice i výroba

Kypr a Rusko mají úzké propojení již dlouhou dobu. Nízké daně, kulturní spojení prostřednictvím ortodoxní církve a příznivé počasí udělaly z Kypru atraktivní místo pro nově vzniklé bohaté ruské oligarchy, kteří na ostrov převedli své peníze a podnikání. Když se Kypr dostal do finančních problémů, analytici odhadovali, že více než třetina všech vkladů u kyperských bank může mít ruský původ.   

„Přítomnost Ruska v ekonomice byla obrovským podpůrným faktorem. Její stopa je všude, od cestovního ruchu po reality, takže stojí za to sledovat dopad,“ uvedl hlavní ekonom XM.com Michael Florentiades. Ten odhaduje, že kyperská ekonomika letos klesne až o jedno procento.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Newsletter