Lacker: Zakažme pomoc „too big to fail“ institucím

Prezident richmondské pobočky Federálního rezervního systému Jeffrey Lacker vznesl ve středu při zasedání Komise pro finanční stabilitu požadavek, aby byly zrušeny všechny stávající možnosti finanční pomoci institucím, které jsou tzv. „too big to fail“.

Ještě před krachem Lehman Brothers v září 2008 poskytl Fed finanční pomoc investiční bance Bearn Stearns, která se potýkala s problémem nedostatku likvidity po splasknutí bubliny na realitním trhu. Tento krok jednoduše znamenal, že se američtí daňoví poplatníci podíleli na záchraně institucí, které při své agresivní investiční strategii nebyly schopny ustát otřesy na trhu.

I přes silnou kritiku se tento systém nadále udržel naživu. Největší americké investiční banky tak mají stále možnost čerpat finanční pomoc, díky čemuž vzniká i známý problém morálního hazardu. Jeffrey Lacker proto apeloval na federální finanční regulátory, aby zrušili zbytky záchranného systému a omezili i zbývající způsoby, jejichž prostřednictvím by mohl Fed pomoci krachujícím společnostem.

„Jakmile budou vytvořeny dostatečně robustní a důvěryhodné plány, jak se vyrovnat s tímto problémem, nebude potřeba, aby nadále existovaly instituce jako je Organizace řízené likvidace (Orderly Liquidation Authority)“, prohlásil Lacker. Pouze tehdy nebude scénář případného úpadku vyžadovat zapojení Federální organizace pojištění vkladů.

Podle šetření agentury Bloomberg je ale většina dotázaných finančních lobbistů přesvědčena o tom, že je nemožné, aby proběhly výrazné změny, jako například odvolání Dodd-Frankova zákona, a to i přes převahu Republikánů v Kongresu, kteří jsou obyčejně zastánci deregulační politiky.

Newsletter